Liga Campionilor: CFR Cluj eliminată la loviturile de departajare

0
512

CFR Cluj şi Dinamo Zagreb au oferit aseară o partidă dramatică (2-2, 5-6 d.p.l) în turul doi preliminar al Ligii Campionilor. Clujenii au jucat 70 de minute cu un om în plus. Golurile au fost marcate de Pereira (min. 64), Debeljuh (min. 90+3) respectiv Gojac (min. 14), Kostrati (min. 78). În min. 52 Deac a ratat un penalty, acordat de arbitrul portughez, pentru un fault comis asupra lui Gabriel Debeljuh, de Kevin Theofile Caterine. În prelungiri clujenii au fost mai aproape de gol în câteva rânduri. La loviturile de departajare, Vinicius, Djokovic, Rondon, Susic şi Deac au marcat, în schimb au ratat Golofka şi Boli. Conform tradiţiei croaţii sunt o nucă tare pentru echipele româneşti. Alte rezultate: Celtic Glasgow – Ferencvaros 1-2; AZ Alkmaar – Viktoria Plzen 3-1; NK Celje – Molde FK 1-2; Suduva Marijanpole – Macabi Tel Aviv 0-3; Karabagh Agdan – Sheriff Tiraspol 2-1; Lokomotiv Zagreb – Rapid Viena 0-1; Dinamo Brest – FK Sarajevo 2-1; Legia Varşovia – Omonia Nicosia 0-2; Young Boys – Kiklaksvik 3-1; Ludogoreţ Razgrad – FC Midtiyland 0-1.