Jocurile Olimpice de la Tokyo: Naomi Osaka eliminată de Marketa Vondrousova

0
409

Japoneza Naomi Osaka s-a oprit în optimile de finală ale Jocurilor Olimpice de tenis feminin fiind eliminată de cehoaica Marketa Vondrousova 6-1, 6-4. Primul set a durat numai 28 de minute, iar setul doi a durat 42 de minute. Osaka n-a mai participat într-o competiţie oficială după forfait-ul la Roland Garros pentru prezervarea „sănătăţii mentale”. La ceremonia de deschidere a avut onoarea de a purta flacăra olimpică. Este o premieră, după Jocurile Olimpice de la Seul, când 3 dintre cele mai bune jucătoare de tenis sunt eliminate înainte de spferturile de finală. Anterior părăsiseră competiţia Ashleigh Barty şi Arina Sabalenka. În sferturile de finală Vondrousova va întâlni învingătoarea partidei dintre spaniola Paula Badosa şi argentinianca Nadia Podoruska