Georgia şi Turcia se alătură Portugaliei în optimi, din grupa F

0
69

Georgia a reuşit marea surpriză de la Euro şi a învins Portugalia, chiar dacă varianta de rezervă a acesteia, scor 2-0, şi gruzinii merg în optimi din grupa F, la prima lor participare la un turneu final. La Gelsenkirchen, Kvaratskhelia şi Mikautadze au înscris cele două goluri ale georgienilor, în minutele 2 şi 57. Ca şi Bancu, celălalt jucător al Ştiinţei de la Euro, Anzor Mekvabishvili, a încasat al doilea galben şi va lipsi în optimi.

În al doilea meci al grupei F, la Hamburg, Turcia a întrecut Cehia, scor 2-1. Cehii au rămas în zece din minutul 20, când Istvan Kovacs l-a eliminat pe Barak. Hakan Calhanoglu a deschis scorul în minutul 51, Soucek a egalat în minutul 66, iar Cenk Tosun a marcat în minutul 90+4 golul victoriei turcilor.

Clasamentul grupei F: 1. Portugalia 6p (5-3), 2. Turcia 6p (5-5), 3. Georgia 4p (4-4), 4. Cehia 1p (3-5).