Euro 2021: Record de invincibilitate pentru selecţionerul Italiei, Roberto Mancini

0
585

Cu 31 de meciuri fără înfrângere, prin victoria de aseară (2-1) în faţa Austriei după prelungiri, în optimile de finală ale Euro, selecţionerul Roberto Mancini a bătut recordul de invincibilitate pentru un selecţioner al Italiei. Precedentul record de 30 de meciuri fără înfrângere avea 80 de ani şi aparţinea lui Vittorio Pozzo între 1935 şi 1939, care a calificat Italia la două campionate mondiale, cele din 1934 şi 1938. Şi totuşi un eveniment pe Wembley: Italia a primit gol după 987 de minute de joc. Ultima înfrângere a echipei lui Mancini data din 10 septembrie 2018, în faţa Portugaliei (0-1) în Liga Naţiunilor. Ce paradox: Italia poate reîntâlni Portugalia în sferturile de finală, dacă Ronaldo şi coechipierii săi elimină Belgia astă-seară. Recordul absolut de invincibilitate la scară mondială este de 35 de meciuri, deţinut de Spania (2006-2009) şi Brazilia (1993-1996). Ungaria a avut 32 de meciuri fără înfrângere între 1950 şi 1954, iar Argentina a atins bara de 31 de victorii consecutive între 1991 şi 1993.