CM – 2018 : Germania încă nu este calificată

0
366

După primele 45 de minute contra Suediei, sâmbătă la Soci, Naţionalmannschaft era virtual eliminată. Pierduse contra Mexicului ( 0-1) şi era condusă (1-0) de suedezi. Pauza s-a dovedid însă un sfetnic bun şi indicaţiile lui Joachim Low au avut, în repriza secundă, eficienţă. Marco Reus, starul Borusiei Dortmund, a egalat repede relansându-şi echipa, iar Toni Kroos, metronomul celor de la Real Madrid, a marcat în prelungiri golul izbăvitor, care a salvat Germania de la un naufragiu istoric. Niciodată în 18 participări, Naţionalmannschaft nu părăsise competiţia după primul tur. Dar, deocamdată Germania nu este calificată pentru optimile de finală. Astăzi, pentru grupa F, în faţa Coreei de Sud, Manuel Neuer şi coechipierii săi trebuie să câştige – dacă vor să acceadă în optimile de finală. O înfrângere sau un meci nul, conjugată cu o victorie sau un meci nul al Suediei, în faţa Mexicului, trimite acasă multipla campioană mondială (4 trofee). Se anunţă câteva schimbări : axul central al defensivei va fi alcătuit din Niklas Sule şi Mats Hummels, Antonio Rudiger nefiiind convingător în partida precedentă.  Incertitudini planează şi asupra titularizării lui Mesut Ozil, Sami Khedira şi Thomas Muller, toţi trei criticaţi în presa germană, dar indispensabili. Pentru mulţi observatori victoria de la Soci, obţinută cu abnegaţie, dar în dureri, se aseamănă cu cea împotriva Algeriei, în 2014, în optimile de finală, cu efect deplin psihologic. Dacă Mexicul bate Suedia şi termină pe primul loc în grupa F, iar Germania obţine victoria şi termină pe locul secund, atunci ar fi posibil să întâlnească Brazilia, virtual câştigătoare a grupei E, o reeditare al semifinalei (1-7) de la Belo Horizonte din 2014. Iată cum se prefigurează echipa Germaniei, din această după-amiază : Neuer – Kimmich; Sule, Hummels, Hector – Muller, Kroos, Khedira, Ozil – Werner, Reus. Arbitrul va fi americanul Mark Geiger.