CM 2018: Croaţia maximun de puncte în grupa D

0
342

Prin victoria 2-1 asupra Islandei, reprezentativa Croaţiei, condusă de Zlatco Dalici, a terminat pe primul loc în grupa D, cu maximun de puncte (9), deşi a rulat şi jucători ce nu evoluaseră în partidele precedente. Croaţii au conservat minute în şir balonul, au deschis scorul (min. 53) prin Milan Balelji (29 de ani), în căutare de echipă, după ce a decis să nu îşi mai prelungească contractul cu Fiorentina, s-au văzut egalaţi la o greşeală a lui Dejan Lovren, prin Gilfy Sigurdsson (min. 76) din penalty, şi islandezii sperau la calificare. Dar în minutele de prelungire Ivan Perisic, jucătorul lui Inter Milano, a profitat de o eroare islandeză (min. 90+1) şi a parafat cel de-al succes al echipei sale în trei partide. Croaţii vor întâlni în optimile de finală Danemarca. La doi ani după un Euro 2016 reuşit, când au acces în sferturile de finală, islandezii părăsesc Cupa Mondială din faza grupelor. Interesant este că în preliminarii, cele două echipe s-au întâlnit făcând parte din aceeaşi grupă, şi fiecare dintre ele a câştigat pe teren propriu. Cu jucători de mare calitate – Ivan Raketic, Luca Modric, Mateo Kovacic – la mijlocul terenului, Croaţia are şi atacanţi de forţă, precum Milan Balelji şi Ivan Perisic.