Euro 2016: Germania şi Belgia merg în sferturi după victorii concludente

0
259

După succesul chinuit al Franţei cu Irlanda (2-1), ziua de duminică a continuat cu o izbândă la scor de neprezentare al Germaniei, 3-0 contra Slovaciei. Nemţii au deschis scorul încă din minutul 8, prin Jerome Boateng, iar cinci miute mai târziu aveau să rateze un penalty, prin Mesut Ozil. Mario Gomez a făcut 2-0 până la pauză (min. 43), în timp ce tabela a fost închisă de Julian Draxler (63).

• Germania: Neuer – Kimmich, Boateng (Howedes 72), Hummels, Hector – Kroos, Khedira (Schweinsteiger 76) – Muller, Ozil, Draxler (Podolski 72) – M. Gomez.
  • Slovacia: Kozacik – Pekarik, Skrtel, Durica, Gyomber (Salata 84) – Kuca, Hrosovsky, Skriniar, Hamsik, Weiss (Gregus 46) – Duris (Sestak 63).

În ultima optime de finală a zilei, şi Belgia şi-a respectat statul de favorită, oferind scorul de până acum al turneului final, 4-0 cu Ungaria. Un rezultat mult prea drastic pentru maghiari, după cele petrecute pe teren. Au marcat: Alderweireld (10), Batshuayi (78), Hazard (80) şi Carrasco (90+1).

• Ungaria: Király – Lang, Juhász (Bode 80), Guzmics, Kádár – Gera (Elek 46) – Lovrencsics, Pinter (Nikolics 75), Nagy, Dzsudzsák – Szalai.
  • Belgia: Courtois – Meunier, Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen – Witsel, Nainggolan – De Bruyne, Mertens (Carrasco 70), Hazard (Fellaini 81)  – Lukaku (Batshuayi 76).

În sferturi, Franţa va juca cu învingătoarea optimii de mâine dintre Anglia şi Islanda, Germania cu cine iese din derby-ul Italia – Spania, iar Belgia va înfrunta Țara Galilor (1-0, sâmbătă, cu Irlanda de Nord). Celălalt sfert va fi între Polonia (6-5 cu Elveţia, după 11m) şi Portugalia (1-0 cu Croaţia, după prelungiri).