Florin Andone, gol şi assist cu Real Madrid

0
339

Florin Andone a marcat primul său gol împotriva lui Real Madrid, miercuri seara, în minutul 35 al partidei de pe El Riazor, din etapa a 34-a din La Liga, câştigată cu 6-2 de oaspeţi. Golul atacantului român a venit la scorul de 2-0 pentru echipa lui Zidane. Este reuşita cu numărul 9 pentru Andone în La Coruna în La Liga, dar la două luni de la precedenta, care a fost în meciul cu Atetico Madrid. După golul marcat în prima repriză, românul a reuşit şi un assist pentru Joselu, în finalul meciului.

Real Madrid, lipsită de C. Ronaldo şi Bale, n-a avut nicio emoţie pe Riazor, marcând din secunda 50, prin Morata. Restul golurilor le-au adus James Rodriguez (dublă), Lucas Vazquez, Isco şi Casemiro.

Barcelona a făcut spectacol cu Osasuna. Messi, Alcacer şi Gomes au reuşit câte o dublă, iar Mascherano a marcat, din penalty, primul gol în tricoul catalanilor,  care s-au impus cu 7-1. Messi a fost căpitan şi a fost schimbat la 4-1, cu Alena. Pentru oaspeţi a marcat Torres, din lovitură liberă.

Barcelona şi Real sunt la egalitate de puncte, 78, dar madrilenii au un meci mai puţin disputat.