Cupa Germaniei: Dembele trimite pe Dortmund în finala competiţiei!

0
270

meciLa numai 3 săptămâni, după ce o învinsese (4-1) fără drept de apel în campionat, Bayern Munchen s-a văzut eliminată aseară, pe propriul teren (Allianz Arena – 75.000 de spectatori) de Borussia Dortmund (2-3 în seminfinalele competiţiei). Ceea ce se poate numi un Klassiker, a fost o partidă cu suspans nebun, aidoma celeilate semifinale Gladbach – Eintracht Franckfurt, în care câştigătoarea s-a stabilit după prelungiri şi lovituri de departajare (1-1, 1-1, 7-6 d.l.p.). Au marcat J. Martinez (min. 28) şi M Hummels (min. 41), respectiv M. Reus (min. 19) şi P. Aubemeyang (min. 69) şi Ousmane Dembele (min. 74). Partida a avut maximă încărcătură psihică, fiindcă bavarezii au domant cu autoritate prima repriză, au intrat la pauză în avantaj, prin golurile marcate de fundaşii lor centrali, au început bine şi repriza secundă, când portarul Roman Burki a avut două intervenţii miraculoase la Lewandowski (min. 45) şi Roben (min. 58). Dar şi şansă! Pentru ca, în numai 5 min. în minutele 69 şi 74 să piardă dreptul de a-şi apăra trofeul la Berlin, pe 27 mai, în faţa celor de la Eintracht Franckurt. Bayern Munchen s-a aflat ieri la al cincilea meci fără victorie, în toate competiţiile. Şi ultimul său success data din  8 aprilie în faţa celor de la….Dortumnd (4-1). Eliminarea din Cupa Germaniei fragilizează poziţia lui Carlo Ancelotti, adus la cârma tehnică pentru câştigarea Liii Campionilor, campionatului şi Cupei Germaniei.