Georgia, Ucraina şi Polonia s-au calificat la Euro 2024

0
138

Georgia, Ucraina şi Polonia sunt echipele calificate la Euro 2024 în urma disputării barajelor. Echipa naţională a Georgiei, antrenată de fostul internaţional francez, Willy Sagnol, s-a calificat în premieră la un turneu final, după ce a învins Grecia, la Tbilisi, după lovituri de departajare, scor 4-2. În 120 de minute n-am avut parte nici măcar de ocazii clare de gol, aşa că s-a trecut la penalty-uri, unde vedeta gruzinilor, Kvaratshelia, nu a executat. Portarul Valenciei, Mamardashvili, a apărat şutul lui Bakasetas, jucătorul lui Boloni la Metz, Mikautadze, a trimis pe lângă poartă, la fel ca Giakoumakis, elenul din MLS. Au marcat: Kochorashvili, Dvali, Davitaşvili, Kvekveskiri, respectiv: Bouchalakis şi Masouras. Georgia va evolua în grupa F a turneului final, alături de Turcia, Portugalia şi Cehia.

La fel ca în semifinalele barajului, contra Bosniei, Ucraina a revenit de la 0-1 şi s-a impus cu 2-1 şi contra Islandei, în Polonia, la Wroclaw. Nordiicii au deschis scorul prin atacantul de la Genoa, Albert Gudmundsson, dar starul de la Girona, Viktor Tsygankov, a egalat în minutul 54, pentru ca în minutul 84, Mudryk de Chelsea să marcheze golul victoriei Ucrainei, cu un şut din afara careului. Echipa lui Serghei Rebrov va evolua la Euro în grupa E, alături de Belgia, Slovacia şi România. Tricolorii vor debuta la turneul final împotriva Ucrainei, la 17 iunie, pe Allianz Arena, din Munchen.

Polonia s-a calificat la turneul final, după ce s-a impus, la Cardiff, cu 5-4, la lovituri de departajare, în faţa Ţării Galilor. Au marcat pentru polonezi: Robert Lewandowski, Szymanski, Frankowski, Zalewski şi Piatek, iar pentru gazde: Ben Davies,  Kiefer Moore, Hary Wilson şi Neco Williams, iar portarul lui Juventus, Szczesny, a apărat şutul lui Daniel James. Polonia va juca în grupa D la Euro 2024, alături de Ţările de Jos, Austria şi Franţa.