Universitatea, amintiri dintre cele mai neplăcute legate de Viitorul

0
268

Cele două vor fi rivale duminică (18:00), pe Extensiv, într-un meci din cadrul etapei cu numărul 6

UNIVERSITATEAŞtiinţa a întâlnit în şase rânduri Viitorul lui Gică Hagi, însă n-are mai deloc amintiri plăcute legate de formaţia dobrogeană.

Primul duel s-a consumat în 8 august 2014, în etapa a treia a Ligii Naţionale, şi a fost un 2-2 în Bănie. Viitorul a deschis scorul prin Mitrea (20, din penalty), Curelea a întors rezultatul cu o “dublă” rapidă (23, 31), pentru ca acelaşi Mitrea să închidă tabela (79).

Aproape trei luni mai târziu, mai exact în 29 octombrie, Universitatea dădea din nou peste puştii lui Hagi în optimile de finală din Cupa României, meci jucat de asemenea în Bănie. Craiovenii au mers mai departe, 2-1 după prelungiri (Băluţă 54, Mateiu 112 / Târu 90+2), însă calificarea a căzut cu mult în plan secund ca urmare a accidentării grave (fractură de tibie şi peroneu) suferite de Nicuşor Bancu, trimis şase luni pe tuşă de o intrare criminală a lui Şeroni.

A urmat, în 8 martie 2015, ciocnirea din returul campionatului, una încheiată, ca şi la Craiova, cu o remiză, dar 1-1. Gazdele au deschis scorul prin Mitriţă, în chiar minutul 1, iar rezultatul final a fost stabilit de Nuno Rocha (24).

În ediţia trecută de campionat, primul meci a fost tot la Craiova, în 12 august 2015. S-a petrecut, cum va fi şi cazul meciului de duminică, în etapa a 6-a, iar Viitorul a plecat cu toate punctele: 1-2 (Vătăjelu 85 pen. / Tănase 11 pen., Aganovic 43).

Vine la rând, la nicio lună distanţă (10 septembrie), confruntarea din optimile Cupei Ligii, soldată cu o altă  dezamăgire, Universitatea părăsind competiţia după o epuizantă loterie a penalty-urilor: 8-9. După cele 120 de minute, tabela rămăsese ca la început.

Finalmente, în 28 noiembrie, Ştiinţa suferea, la Ovidiu, cea mai drastică înfrângere a sezonului, scor 0-4. Nicoliţă (11), Tănase (32, 76) şi Aganovic (68) au fost marcatorii.

Aşadar, Ştiinţa n-a învins vreodată Viitorul, excluzând acea victorie, obţinută în prelungiri, din Cupa României. Totuşi, datele problemei par a fi acum altele, Craiova arătând un fotbal destul de solid în pofida acelui insucces, de luni, 2-3 de la Timişoara, acolo unde a clacat în acest sezon şi Viitorul, 1-2 în optimile Cupei Ligii. De altfel, trupa lui Hagi pare departe de forma arătată în stagiunea precedentă, mai exact în sezonul regulat, însă are scuza de a-şi fi piedut o serie de jucători, în frunte cu Hagi jr., plecat în Serie A, la Fiorentina, şi cu puncheur-ul Tănase, vândut la Steaua.

Alb-albaştrii au bilanţ maxim, în acest sezon, pe teren propriu (2-1 cu ASA şi 2-0 cu Poli Iaşi), în timp ce Viitorul a obţinut, departe de casă, 4 puncte din 9 posibile (1-0 la Voluntari, 1-2 la Mediaş şi 0-0 la Iaşi).