0
457

Rezultatele de luni ale românilor la JO de la Tokyo:

Tenis

Mihaela Buzărnescu, locul 169 WTA, singura jucătoare română de pe tabloul principal de simplu, a fost eliminată în turul al doilea la Tokyo, învinsă cu 6-1, 6-2, Marketa Vondrousova, din Cehia, locul 42 WTA. Perechea Raluca Olaru/Monica Niculescu joacă în optimi cu australiancele Samantha Stosur/Ellen Perez.

Judo

Judoka Alexandru Raicu a fost învins în primul tur al categoriei 73 de kilograme, pierzând  cu japonezul Shohei Ono prin ippon. La feminin, Andreea Chiţu a ratat calificarea în finala categoriei 52 kilograme. Al treilea reprezentant tricolor este Vlăduţ Simionescu, la categoria plus 100 kg.

Baschet 3×3

Naţionala feminină de baschet 3×3 a României a pierdut cinci meciuri: 10-21 cu China, 8-20 cu Japonia, 14-22 cu Italia, 11-22 cu SUA, 12-21 cu Rusia, tricolorele câştigând numai cu Mongolia, scor 22-14. În ultimul meci, România va întâlni, marţi, Franţa.

Înot

David Popovici s-a calificat în finala probei de 200 de metri liber, după ce a terminat pe locul al doilea în semifinale. La 100 de metri spate, Robert Glinţă este în finală, după ce a fost al patrulea în semifinala I şi are al optulea timp al semifinalelor. Finalele sunt marţi.

Triathlon

Triatlonistul Felix-Pierre Duchampt, francez care a reprezentant România la Jocurile Olimpice de la Tokyo, s-a clasat  pe locul 36 în competiţia individuală.  Duchampt a încheiat competiţia în 1:49.06 ore, după cele trei probe de înot, ciclism şi alergare.

Ciclism

Vlad Dascălu a terminat pe locul 7 proba de mountain bike cross-country. Dascălu, 23 de ani, aflat la prima participare la JO, a fost la 49 de secunde de câştigător.

Tenis de masă

Elizabeta Samara a ratat calificarea în optimile de finală ale concursului de tenis de masă, învinsă în turul al treilea de thailandeza Suthasini Sawettabut, scor 1-4 (7-11, 6-11, 11-4, 8-11, 2-11).

Box

Cosmin Gârleanu a fost învins la puncte în turul 1 al categoriei 52 de kg, de bulgarul Daniel Panev.