Ce partide candidează şi cine sunt candidaţii

0
121

Românii sunt chemaţi astăzi la urne pentru a alege viitorii europarlamentari şi pentru a răspunde la cele două întrebări în cadrul referendumului convocat de preşedintele Klaus Iohannis pe tema justiţiei.

România va avea în total 32 de europalamentari la Bruxelles. Numărul total de euroaleşi, din toate cele 28 de state membre, este de 751.

La alegerile europarlamentare 2019 participă toate partidele mari de pe scena politică românească, dar şi unele mici, precum şi candidaţi independenţi, conform BEC.

Ce partide candidează

Partidul Social-Democrat (PSD):

1. Rovana Plumb

2. jurnalista Carmen Avram

3. senatorul Claudiu Manda

4. preotul Cristian Terhes

5. Dan Nica, europarlamentar

6. Maria Grapini, europarlamentar

7. deputatul Tudor Ciuhodaru

8. Dragoş Benea

9. Fost ministru pentru Afaceri Europene, Victor Negrescu

10. Andi Cristea

11. Natalia Intotero

12. Gabriela Zoană, europarlamentar

13. Bianca Gavriliţă

4. Emilian Pavel

15. Doina Pană

 

Partidul Naţional Liberal (PNL):

1. Rareş Bogdan, jurnalist

2. Mircea Hava, primar Alba Iulia

3. Siegfried Mureşan, europarlamentar

4. Daniel Buda, europarlamentar

5. Adina Vălean, europarlamentar

6. Vasile Blaga, fost co-preşedinte PNL

7. Dan Motreanu, fost deputat

8. Gheorghe Falcă, primar Arad

9. Cristian Buşoi, europarlamentar

10. Marian-Jean Marinescu, europarlamentar

11. Vlad Nistor

12. Mihai Ţurcanu, europarlamentar

13. Violeta Alexandru

14. Ligia Ionescu Popescu

15. Laura Dumitru

 

Alianţa 2020 USR-Plus:

1. Dacian Cioloş, preşedintele PLUS

2. Cristian Ghinea (USR)

3. Dragoş Pîslaru (PLUS)

4. Clotilde Armand (USR)

5. Dragoş Tudorache (PLUS)

6. Nicolae Ştefănuţă (USR)

7. Vlad Botoş (USR)

8. Ramona Strugariu (PLUS)

9. Vlad Gheorghe (USR)

10. Alin Mituţă (PLUS)

11. Anamaria Naomi Reniuţ (PLUS)

12. Valeriu Nicolae (PLUS)

13. Oana Ţoiu (PLUS)

14. Radu Ghelmez (USR)

15. Liviu Iolu (PLUS)

 

Partidul Alianţa Liberalilor şi Democraţilor (ALDE):

1. Norica Nicolai

2. Daniel Barbu

3. Renate Weber

4. Ovidiu Silaghi

5. Varujan Vosganian

6. Andrei Gerea

7. conf. univ dr. Radu Silaghi Dumitrescu de la Universitatea Babeş Bolyai din Cluj

8. deputatul Eusebiu Pistru

9. Horia Victor Toma fost europarlamentar

10. Tudor Tim Ionescu de la organizaţia de tineret ALDE

 

Partidul Mişcarea Populară (PMP):

1. Traian Băsescu

2. Eugen Tomac –preşedinte PMP

3. Ioana Constantin – consultant management şi Comunicare

4. deputatul Marius Paşcan

5. Preşedintele PMP Călăraşi Simona Vlădica

6. deputatul Robert Turcescu

7. Teodora Desagă –consilier parlamentar

8. vicepreşedinte PMP Petru Movilă

9. deputat Cătălina Bozianu

10. preşedintele PMP Argeş Cătălin Bulf

 

Uniunea Democrată Maghiară din România (UDMR):

1. Eurodeputat Iuliu Winkler

2. Loránt Vincze, preşedinte al Uniunii Federative a Naţionalităţilor Europene (FUEN)

3. Csilla Hegedüs, vicepreşedinte executiv al UDMR

4. Csongor Oltean, preşedintele Conferinţei Tineretului Maghiar

5. europarlamentarul Csaba Sógor

 

PRO România:

1.Victor Ponta

2. comisarul european Corina Creţu

3. fostul premier Mihai Tudose

4. fostul premier al Rep. Moldova Iurie Leancă

5. Geanina Puşcaşu

6. Gabriela Podaşcă, deputat

7. Cristian Cosmin

8. Ioana Petrescu

9. Mihai Sturzu

10. Ionela Danciu

 

Uniunea Naţională pentru Progresul României (UNPR):

1. Ilie Năstase

2. Anghel Iordănescu

3. Luminiţa Adam, vicepreşedinte al partidului, avocat

4. Claudiu Ciprian Tănăsescu, europarlamentar

5. Mircea Manolache, preşedintele organizaţiei Iaşi

6. Constantin Tomescu, viceprimarul sectorului 6 Bucureşti

7. Gheorghe Bică, prof. univ., vicepreşedinte UNPR

8. Roman Apostol-Picu, jurist, viceprimar al municipiului Galaţi

9. Laura Berbecaru

10. Ene Dinga, prof. univ.

 

Partidul România Unită (PRU):

1.Bogdan Diaconu

2.Andrei Piticaş

3. Ionuţ Stuparu

4. Ioan Constantinescu

5. Sorin Deac

6. Narcis Someşfelean

7. Ştefan Lungu

8. Laura Vicol

 

PRODEMO:

1. Alexandrescu Vasile Constantin

2. Burduşel Emilian Aristide

 

Partidul Social Democrat Independent (PSDI):

1. George Cornel Comşa

2. Mariana Carmen Dăscălescu

3.Radu Stancu

4. Sergiu Plîngău

 

Partidul Blocul Unităţii Naţionale (BUN):

1. Alexandru Vulpoiu

2. Costel Stanciu

3.Saveta Ionisei

4. Manuela Aciubotăriţei

 

Partidul Socialist Român (PSR):

1. Marin Badea

2. Violeta Mercea

3. Petrică Dima

4. Corneliu Reigler

 

Candidaţi independenţi:

Gregoriana Carmen Tudoran

George-Nicolae Simion

Peter Costea