Real Madrid a câştigat din nou cu 2-1 la Munchen

0
316

Real Madrid a învins-o în deplasare pe Bayern Munchen, cu scorul de 2-1, în prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor. Campioana en-titre câştigase cu acelaşi scor şi anul trecut, în prima manşă a sferturilor de finală. Real este aproape de a patra finală în ultimii cinci ani. Returul se joacă marţea viitoare.

Joshua Kimmich a deschis scorul pentru bavarezi (29), cu un şut la colţul scurt, Navas având partea sa de vină, dar Real a egalat prin Marcelo (44), cu un şut superb din afara careului, şi a câştigat graţie reuşitei lui Marco Asensio (57), pe un contraatac, după o gafă la centrul terenului a lui Rafinha. Bayern i-a pierdut în prima repriză pe Robben şi Boateng, ambii accidentaţi, Jupp Heynckes fiind lipsit şi de: Neuer, Alaba, Vidal sau Coman.
A fost primul meci al actualei ediţii de UCL în care Ronaldo nu a marcat, după ce anul trecut înscrisese 5 goluri în dubla cu bavarezii.