Liga a III-a, etapa a 23-a – Prometeu a învins Rovinariul

0
388

Într-un meci disputat marţi pe arena „Electroputere” din Valea Roşie, în cadrul etapei a 23-a a Ligii a III-a, seria a patra, Prometeu Craiova a învins cu 2-1 pe Jiul Rovinari. Gae a reuşit o dublă pentru „pompieri”, marcând în minutele 7 şi 26, pentru gorjeni reducând diferenţa Daviţoiu în minutul 76. „După acest succes păstrăm şanse mari să rămânem în Liga a III-a. Prima repriză am dominat-o în totalitate, dar în partea secundă unii dintre băieţi au căzut fizic şi asta s-a văzut” a declarat antrenorul Prometeului, Viorel Şişoe. Acesta a folosit echipa: Ciocârlan –  Sandu, Şerban, Vătu –  Orban, Ştoiu, Diţă, Bratoveanu (’82  Creţu),  Puchiu (’77 Stamin) –  Corcoveanu (‘90 Dinu), Gae (’74 Preduţ). Şi în celălalt meci din Dolj gazdele s-au impus, Ghecon Lăpuşata învingând cu 1-0 formaţia Metaloglobus Bucureşti. Moraru a marcat unicul gol al întâlnirii, după o oră de joc, după ce tot el ratase un penalty cinci minute mai devreme. În celelalte meciuri ale etapei s-au înregistrat rezultatele: Girom Albota – Gaz Metan II Mediaş 1-0, FCM Târgovişte – Minerul Motru 0-2, CS Vişina Nouă – Atletic Bradu 4-1, Damila Măciuca – Oltchim 4-0, FC Caracal – Minerul Mătăsari 1-2, FC Cisnădie – Pandurii II 1-2. În claament conduce Damila Măciuca, Prometeu urcând pe locul 12, cu 24 de puncte, iar Ghecon rămâne pe locul 15, cu 18 puncte. În etapa a 24-a, programată mâine, de la ora 17, Prometeu joacă în deplasare la Gaz Metan II Mediaş, iar Ghecon Lăpuşata evoluează pe terenul formaţiei Minerul Motru, meci la care observator a fost delegat Nicolae Negrilă.