„Manita” amicală cu bulgarii

0
1607

Universitatea Craiova a învins cu 5-0 formaţia Botev Vraţa, într-un meci de verificare disputat la „Aripile”

În mare secret şi-a organizat şi disputat Universitatea Craiova unul dintre rarele amicale susţinute acasă. Adversarul a fost „tocmit” de la sud de Dunăre, unul la îndemână, formaţia Botev din Vraţa, oraş înfrăţit cu Bănia, aflat la 125 de kilometri distanţă. Botev a ocupat locul 10 la finalul sezonului regular în prima ligă din Bulgaria, urmând să înceapă una dintre grupele de play-out de pe locul secund. Cel mai cunoscut fotbalist al bulgarilor este atacantul Valeri Domovchiyski (32 de ani), care a bifat cinci sezoane în Bundesliga, la Hertha Berlin şi Duisburg. Preocupat să-şi desăvârşească strategia pentru derby-urile cu FCSB şi CFR, Devis Mangia s-a asigurat ca nici musca să nu pătrundă nici măcar în preajma bazei de la Aeroport, chiar şi bunicii care-şi plimbau nepoţii prin vecini fiind avertizaţi de organizatori că sunt „în zonă interzisă” şi nu au voie să-şi arunce privirile peste gard. Avertizat de accidentarea lui Koljic, dar şi mulţumit de cum a funcţionat modulul cu 3 fundaşi la Sf. Gheorghe, italianul a testat contra bulgarilor un sistem 3-5-2, în care s-au regăsit 3 mijlocaşi centrali, Acka a redebutat în alb-albastru, iar Cristea a făcut cuplu cu Carlos Fortes în atac. Cu Bancu, Cicâldău, Koljic, Mihăilă şi Nuno Rocha aflaţi la loturi şi cu Pigliacelli menajat, Mangia a împrumutat câţiva jucători de la „satelit” pentru banca de rezerve, iar unii dintre ei au şi dat satisfacţie. În faţa unui adversar destul de modest, alb-albaştrii au bifat „manita”, iar numele marcatorilor suprind, nefiind ale unor jucători în vervă: Briceag, Bic, Fedele, R. Popa şi Vali Constantin. După ce portughezul Carlos Fortes a ratat trei mari ocazii, iar Cristea încă una, Briceag a deschis scorul, culmea, cu piciorul drept, şutul anterior cu stângul fiind blocat de portar. Ovidiu Bic a făcut 2-0, cu minim de efort şi inspiraţie, el beneficiind de largul concurs al goal-keeper-ului bulgar, care a dat vina pe soare pentru gafa neverosimilă.

Andrei Cristea a ratat un penalty

N-a fost 3-0 la pauză doar pentru că Andrei Cristea a executat la doi metri pe lângă poartă o lovitură de pedeapsă dictată suprinzător de Cătălin Găman, la o fază la care nu se impunea mai mult de o „indirectă”. De altfel, arbitrul craiovean a fost agresat imediat după decizie de jucătorii bulgari, unul dintre ei văzând şi roşu fiindcă şi-a manifestat prea intens frustrarea. Fiind meci amical, partea secundă s-a disputat însă tot în egalitate numerică. Imediat după pauză, Fedele, venit după surghiunul la echipa secundă, a marcat dintr-o lovitură liberă executată pe centrul porţii, portarul de rezervă al oaspeţilor nefiind mult mai inspirat ca titularul. Pe final, Răzvan Popa şi tânărul Vali Constantin au completat „manita”, în urma căreia probabil bulgarii nu vor mai călca prea curând prin meleagurile cu care sunt înfrăţiţi. Devis Mangia a început în formula: L. Popescu – Donkor, Acka, Tiago Ferreira – Dimitrov, Mateiu, Fedele, Bic, Briceag – Cristea, Fortes. La pauză a intrat Kelic, în locul lui Donkor, iar pe parcursul reprizei secunde au evoluat şi: Stăncioiu, R. Popa, Ispas, Ţoiu, Bărbuţ, Traşcă, V. Constantin, Frăsineanu. După acest meci, alb-albaştrii au avut liber ieri, iar astăzi au antrenament în Luncă, după-amiază. Deşi au încasat câte trei goluri la precedentele deplasări cu trenul în Bucureşti, pentru derby-urile cu Dinamo şi FCSB, alb-albaştrii ales acelaşi mijloc de transport pentru a ajunge sâmbătă în Capitală.