Fotbal – Prel. CM 2018: Belgia abia smulge un punct Greciei, la Bruxelles, Bulgaria învinge Olanda, la Sofia

0
335

Naţionala Belgiei n-a obţinut decât o remiză, şi aceea pe final, în meciul cu Grecia, de la Bruxelles, scor 1-1, sâmbătă seară. Vizitatorii au deschis scorul în minutul 46, prin golgheterul Mitroglou, iar gazdele au revenit în minutul 89, prin Romelu Lukaku. Elenii ai încheiat partida cu doi oameni mai puţin, după eliminările suferite de Tachtsidis (65) şi Tzavellas (90+5).

Un alt meci cu un deznodământ puţin anticipat s-a consumat la Sofia, unde Bulgaria a învins cu 2-0 Olanda, printr-o dublă a lui Delev (5, 20). În tot acest timp, la Lisabona, campioana continentală, Portugalia, s-a răzbunat pe Ungaria, după acel 3-3 de la Euro 2016, dispunând la un scor de neprezentare, 3-0, de selecţionata din ţara vecină. Andre Gomes a punctat primul, pentru ca celelalte reuşite să poarte semnătura lui Cristiano Ronaldo.

Toate rezultatele consemnate sâmbătă

GRUPA A

Suedia – Belarus 4-0 (Forsberg 19 pen., 49, Berg 57, Thelin 77)

Bulgaria – Olanda 2-0 (Delev 5, 20)

Luxemburg – Franţa 1-3 (Joachim 34 pen. / Giroud 28, 77, Griezmann 37 pen.)

Elveţia – Letonia 1-0 (Drmic 66)

Portugalia – Ungaria 3-0 (A. Silva 32, C. Ronaldo 36, 65)

Cipru – Estonia 0-0

Bosnia – Gibraltar 5-0 (Ibisevic 4, 43, Vrsajevic 52, Visca 56, Bicakcic 90+4)

Belgia – Grecia 1-1 (R. Lukaku 89 / Mitroglou 46)