Reacţiile alb-albaştrilor, după succesul cu Chindia

0
463

Reacţiile alb-albaştrilor după succesul cu Chindia, scor 1-0, al patrulea la rând al Ştiinţei şi care poate decide calificarea matematică în play-off, dacă FC Argeş nu învinge Voluntariul în această rundă.

“Foarte importante cele trei puncte, sunt foarte mulțumit de atitudinea jucătorilor. Puteam să închidem jocul în prima repriză, la ocazia lui Baiaram. Am fost neatenți la două faze fixe când puteau să ne egaleze. Cu puțin mai multă concentrare, cred eu că diferența era mai mare. În mare, sunt mulțumit, în primul rând pentru cele trei puncte și pentru atitudinea jucătorilor. Toți resimt, toți sunt puțin răciți, toți au anumite probleme. Avem multe meciuri și trebuie să ne folosim de toți jucătorii. Elvir Koljic va începe antrenamentele de mâine, Andrei Ivan în câteva zile, Găman și Marius Contantin vor începe și ei. Sperăm ca în play-off să fim în efectiv complet. Urmează două meciuri foarte grele, dar o luăm pas cu pas. Mergem la Mioveni, întâlnim o echipă care o să ne pună probleme dacă nu o să mergem acolo motivați. Trebuie să avem răbdare, să încercăm să ne construim jocul. Terenul și condițiile sper să fie bune”, a spus Laurențiu Reghecampf.

„Sunt foarte fericit că am marcat cu capul. În Brazilia se joacă foarte mult fotbal și asta mă ajută foarte mult şi să sar să dau cu capul. Mă bucur că mi-am ajutat echipa. Markovic a centrat frumos acolo, eu am fost în careu, mingea mi-a venit la cap și a fost gol. Chindia s-a apărat foarte bine, dar cred că noi ne-am creat foarte multe ocazii, am fost foarte agresivi și cred că așa trebuie să jucăm și putem să mergem mai sus. Atmosfera e foarte bună în echipa noastră, în vestiar, și mergem la următoarele meciuri tot așa agresivi să ajungem cât mai sus. Important e să îmi ajut echipa. Dacă voi putea marca în fiecare meci să ajut Craiova voi fi foarte fericit. Avem puțin timp să ne recuperăm și asta va fi foarte important pentru meciul cu Mioveni”, a spus Gustavo.

„Am jucat bine în prima repriză. A doua repriză au jucat ei mai bine, dar ocazii mari am avut noi. Importante sunt punctele şi că ne menţinem acolo sus. Presiune este şi acum, chiar dacă nu mai avem şanse la titlu. Presiune era şi pentru playoff pentru că la un moment dat ne gândeam că nu îl prindem”, a spus şi Bancu.