Cupa Mondială la handbal (M): Finala s-a jucat!

0
253

Partida dintre Spania şi Norvegia (35-34), după prelungiri, disputată în sala Arena din Gdansk (5.500 spectatori), în cadrul sferturilor de finală ale actualei ediţii a CM, va rămâne memorabilă, prin suspansul ei teribil. O adevărată finală. Norvegienii au avut calificarea în mână, cum se spune, cu 10 secunde înainte de epuizarea timpului regulementar, când aveau un gol avans şi erau în posesia balonului. Aveau aşadar atacul, dar vor fi sancţionaţi… pentru joc pasiv. Fraţii Duşabaev, Alex şi Daniel, au realizat miracolul, trimiţându-şi echipa în prelungiri. Unde portarul iberic Gonzalo Perez De Vargas a fost imperial. Vineri, Spania va întâlni în semifinale Danemarca. Principalii marcatori ai partidei: Angel Fernandez 8, Dani Duşabaev 5, Alex Duşabaev 7, Canellas 5, Figueras 5 (1p) respectiv Bjornsen 9, Segosen 3 (2p), Bartold 8 (2p), O’Sullivan 4. iată evoluţia scorului: 25-25, 27-27, 29-29, 32-32, 35-34.