Cupa Africii: Maroc – Senegal, al treilea sfert de finală

0
539

Maroc – Senegal va fi al treilea sfert de finală de la Cupa Africii pe Naţiuni, după Burkina Faso – Tunisia şi Camerun – Gambia.

Malawi, naţionala antrenată de românul Mario Marinică, a fost învinsă, la Yaounde, cu 2-1, de Maroc. Gabadinho Mhango a deschis scorul pentru Malawi, în minutul 7, dar starurile “Leilor din Atlas”, Youssef En Nesyri ’45+2, de la Sevilla, şi Achraf Hakimi ’70, de la PSG, au întors scorul.

Într-un alt meci, Senegalul a învins cu 2-0 naţionala Insulelor Capului Verde. Pentru “Leii din Teranga” au marcat Sadio Mane ’63 şi Bamba Dieng ’90+2, “Rechinii Albaşti” având doi jucători eliminaţi, în minutele 21 şi 57.

Miercuri se dispută meciurile Coasta de Fildeş – Egipt şi Mali – Guineea Ecuatorială.