“U” Craiova, surclasată de Partizan Belgrad, în Youth League

1
446

Campioana României la juniori mari, respectiv câştigătoarea Ligii de Tineret în sezonul trecut, Universitatea Craiova, n-a reuşit să treacă de primul tur preliminar al UEFA Youth League, fiind eliminată de Partizan Belgrad. Puştii antrenaţi de Ştefan Florescu n-au reuşit să marcheze niciun gol în cele două manşe disputate contra sârbilor şi, după ce au pierdut cu 1-0 pe „Ion Oblemenco”, au cedat cu 4-0 pe arena „Partizan”, din capitala Serbiei. În retur, gazdele au deschis scorul rapid, prin Bogdan Mircetic, în minutul 4, şi şi-au majorat avantajul prin Ognjen Ugresic, în minutul 52. Petar Petrovic a făcut 3-0 în minutul 62, iar Dimitrije Jankovic a stabilit scorul final, în minutul 76.

Partizan U19: Radulaski – Roganovic, P. Petrovic (79 A. Popovic), Simic (70 Cuk), Celic (79 Filipovic) – Jankovic, Dragojevic – Jevremovic, Alilovic, Mircetic (65 M. Petrovic) – Ugresic (70 Doslov). Antrenor: Nenad Stojakovic.

Universitatea Craiova U19: Matei Goga – Fl. Gașpăr (79 D. Vancea), Mitrache, Brășfăleanu, Mario Ene – D. Sala (67 Dr. Găină), Lăpădescu, Tomșa (72 Cîrpici) – Şt. Bană (80 C. Stana), Albert Vancea (66 Petculescu), D. Barbu.  Antrenor: Ștefan Florescu.

În turul următor al UEFA Youth League, Partizan Belgrad se va duela cu Şeriff Tiraspol, care, de asemenea, s-a calificat cu două victorii, 1-0 şi 5-0, contra celor de la Turan Turkistan.