Rezultatele derby-urilor din Europa

0
485

A fost o duminică ticsită de derby-uri în campionatele de fotbal ale Europei, unele încheindu-se cu rezultate-şoc.

Real Madrid a câştigat El Clasico, învingând, în deplasare, cu 2-1, rivala FC Barcelona, în etapa a 10-a din La Liga. Fundaşii laterali Alaba (32) şi Lucas Vasquez (90+4) au punctat pentru oaspeţi, iar Kun Aguero (90+6) a redus diferenţa. Real este pe primul loc, cu 20 de puncte, FC Barcelona este pe locul 8, cu 15 puncte.

În Derby d’Italia, Inter Milano a remizat, 1-1, pe San Siro, cu Juventus, în etapa a 9-a din  Serie A. Au marcat: Dzeko ’17 / Dybala ’89 (p). AS Roma şi Napoli au remizat, scor 0-0, fiind primele puncte pierdute în acest sezon de formaţia napoletană. În clasament, conduc Napoli şi AC Milan, cu câte 25 de puncte, Inter este pe locul 3, cu 18 de puncte, AS Roma, pe 4, cu 16 puncte, Juventus pe locul 6, cu 15 puncte.

Olympique Marseille şi PSG au remizat, 0-0, pe Velodrome, în etapa a 11-a din Franţa. Hakimi (PSG) a fost eliminat, în minutul 57. PSG este lider, cu 28 de puncte, Marseille are 18 puncte.

Manchester United a fost învinsă, acasă, cu 5-0, de Liverpool, în etapa a 9-a a din Premier League. Au marcat: Keita ‘5, Jota ’13, Salah ’38, ’45+5, ’50.  Pogba, care a intrat pe teren la pauză, a fost eliminat în minutul 60. Liverpool ocupă locul 2, cu 21 de puncte, Manchester United este pe locul 7, cu 14 puncte.

Tot un scor-şoc a fost şi în derby-ul Olandei, Ajax Amsterdam a trecut cu 5-0 de PSV Eindhoven, în etapa a 10-a din Eredivisie.  Au marcat: Berghuis ’19, Haller ’56, Antony ’66, Klaassen ’76, Tadici ’90+1. Ajax este lider în clasament, cu 25 de puncte, urmată de PSV, cu 21 de puncte.

În derby-ul Greciei, PAOK Salonic, a fost învinsă, în deplasare, cu 2-1, de Olympiacos Pireu, în etapa a 7-a. Au marcat: Camara ’22, Masouras ’31 / Murg ’81. Alexandru Mitriţă a intrat pe teren în minutul 60 şi ieşit după numai 19 minute. Olympiakos Pireu e lider, cu 17 puncte, PAOK este pe locul 3, cu 13 puncte.

În Rusia, Zenit Sankt Petersburg a produs un rezultat-fluviu, 7-1 cu Spartak Moscova, în etapa a 12-a. Au marcat: Amzoun ’19 şi 36, Claudinho ’28, Mostovoi ’45 şi ’56, Dziuba ’80 (p), Erohin ’89 / Promes ’53. Zenit este lider în clasament, cu 26 de puncte, Spartak este pe locul 7, cu 17 puncte.