PSG a câştigat Cupa Franţei

0
695

Paris Saint-Germain a câştigat Cupa Franţei, după ce a învins-o în finală, pe Stade de France, cu 1-0, pe Saint-Etienne. Unicul gol al meciului a fost marcat de Neymar, în minutul 14. PSG l-a pierdut pe Kylian Mbappé, accidentat în prima repriză de Perrin, căpitanul lui St Etienne, care a fost eliminat după acea fază.

Echipa lui Tuchel a cucerit pentru a 13-a oară Cupa Franţei şi mai poate câştiga Cupa Ligii, a cărei finală va avea loc pe 31 iulie, cu Olympique Lyon, şi mai este angrenată în Liga Campionilor, unde o vor înfrunta pe Atalanta, în sferturi, pe 12 august, la Lisabona.

La finala Cupei Franţei au asistat preşedintele Emmanuel Macron şi ministrul delegat al Sportului, Roxana Mărăcineanu dar şi 5.000 de spectatori.