Toată România, în caniculă

0
45

 Astăzi, toată țara se află sub cod galben de caniculă. Anunțul a fost făcut de Administrația Națională de Metereologie (ANM).

Aproape toată ţara se va afla astăzi sub o avertizare cod galben de temperaturi ridicate şi caniculă. Meteorologii anunţă temperaturi de 35 de grade, mai ridicate în vest şi nord-vest. ”Joi, 25 iunie, în Banat, Crişana, Maramureş, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, cea mai mare parte a Transilvaniei, sudul şi estul Moldovei se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată. Maximele termice vor fi cuprinse între 30 şi 35 de grade, cu cele mai mari valori în vest şi nord-vest, unde izolat va fi caniculă”, a transmis ANM. Meteorologii au emis avertizare cod galben, în intervalul 12:00 – 21:00, pentru cea mai mare parte a ţării.Disconfortul termic va fi accentuat în zonele de câmpie, unde indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge şi depăşi uşor pragul critic de 80 de unităţi.

LĂSAȚI UN MESAJ

Comentariul
Numele

Operaţie antispam (completează):  *