Croaţia primeşte din nou lovitura în prelungiri şi îşi face bagajele de la Euro

0
233

Egalaţi de Albania în minutul 90+5 şi de Italia în minutul 90+8, croaţii îşi fac bagajele de la Euro 2024, terminând cu 2 puncte, pe locul 3, cea mai puternică grupă de la turneul final. După ce a ratat un penalty, Modric a marcat pentru 1-0 în duelul de la Leipzig, devenind, la 38 de ani şi 289 de zile, cel mai vârstnic marcator din istoria Euro. Numai că Zacagni a egalat la ultima fază şi Italia îşi asigură locul 2, deşi erau ca şi calificaţi în optimi şi cu un eşec. Italia – Elveţia este primul meci din optimi care se cunoaşte.

În schimb, croaţilor le este aproape imposibil să meargă mai departe cu 2 puncte şi golaveraj minus 3. Au jubilat ungurii, care erau aproape de eliminare la 1-0 pentru croaţi.

În celălalt meci din grupa B, Spania a învins cu 1-0 Albania, gol Ferran Torres în minutul 13. În urma acestor rezultate, Franţa şi-a asigurat calificarea în optimi. Cu patru puncte din două meciuri, francezii sunt siguri că vor termina în faţa Ungariei (3 puncte) şi Croaţiei (2 puncte), echipe aflate pe locurile 3 în grupele A şi B.

Clasamentul grupei B: 1. Spania 9p (5-0), 2. Italia 4p (3-3), 3. Croaţia 2p (3-6), 4. Albania 1p (3-5).