Uruguay surclasează Rusia şi câştigă grupa A

0
360

După două meciuri mai degrabă modeste, deşi câştigate cu 1-0, Uruguay a făcut cel mai bun joc de la Mondialul din Rusia chiar în duelul cu naţionala gazdă, pe care a surclasat-o în duelul pentru câştigarea grupei A. Luis Suarez a deschis scorul dintr-o lovitură liberă executată pe colţul portarului. Laxalt a dublat avantajul, cu un şut deviat de golgheterul ruşilor, Cerâşev. Un rus a intrat mai devreme decât restul la vestiare, Smolnikov primind două galbene în decurs de câteva minute. În repriza a doua, uruguayenii au dominat, dar au mai marcat abia în ultimul minut, când Cavani a speculat mingea respinsă de Akinfeev, după o reluare cu capul a lui Godin.

Clasamentul final al grupei A: 1. Uruguay 9 puncte (golaveraj 5-0), 2. Rusia 6p (8-4), 3. Arabia Saudită 3p (2-7), 4. Egipt 0p (2-6).

Uruguay – Rusia 3-0 (Suarez 10, Laxalt 23, Cavani 90)

• Uruguay: Muslera – Coates, Godin, Caceres – Nandez (Rodriguez 73), Vecino, Torreira, Bentancur (De Arrascaeta 63), Laxalt – Cavani, Suarez (Gomez 90+3). Antrenor: Oscar Tabarez.
  • Rusia: Akinfeev – Smolnikov, Kutepov, Ignashevich, Kudryashov – Zobrin, Gazinskiy(Kuzyayev 46) – Samedov, Miranchuk (Smolov 60), Cheryshev (Fernandes 38) – Dzyuba. Antrenor: Stanislav Cercesov.
  • Eliminat: Smolnikov 36.