Portugaliei i-a trecut eliminarea pe la ureche

0
542

Portugalia a obÅ£inut o calificare dramatică în optimile  Mondialului din Rusia, după 1-1 cu Iran. Asiaticii au egalat în ultimul minut, dintr-un penalty dictat de VAR, după un henÅ£ în careu, iar în minutul 90+4, Amiri a ÅŸutat în plasa laterală, singur cu portarul Rui Patricio, ratând ÅŸansa unei calificări istorice. Lusitanii puteau trăi mult mai liniÅŸtit finalul, dacă Ronaldo nu rata un penalty în repriza secundă, dictat tot după VAR ÅŸi apărat de Beiravand. La pauză a fost 1-0 pentru campioana europeană, după un gol superb al lui Quaresma, un “exterior” la colÅ£ul lung – marcă înregistrată.

Portugalia a oscilat practic între locul 1 şi locul 3 în decurs de câteva minute. În minutul 90 era lider, avea 1-0, iar Spania era condusă de Maroc cu 2-1. A trecut pe 2, primind gol şi spaniolii egalând, şi putea ajunge pe 3, Iranul trecând pe lângă victorie la acea uriaşă ocazie. Interesant este că dacă Iranul marca, iar Iagi Aspas nu egala pentru Spania, Iranul câştiga grupa, iar locul secund se decidea pe criteriul fair play, fiindcă Spania şi Portugalia erau la egalitate de puncte şi golaveraj. Portughezii plecau acasă, având 6 galbene, faţă de unul singur al Spaniei.

Totuşi, Ronaldo şi compania se califică în optimi, unde întâlnesc Uruguay, la Soci.

Iran – Portugalia 1-1 (Ansarifard pen 93 / Quaresma 45)

• Iran: Beiranvand – Ezatolahi (Ansarifard 76), Pouraliganji, Hosseini, HajiSafi (Mohammadi 56) – Omid Ebrahimi, Ramin, Mehdi Taremi, Amiri – Jahanbakhsh (Gdohhos 69), Sardar. Antrenor: Carlos Queiroz.
  • Portugalia: Rui Patrício – Cédric, Pepe, Fonte, Guerreiro – Quaresma (B. Silva 69), William Carvalho, Adrien Silva, João Mário (Moutinho 84) – Ronaldo, André Silva (Guedes 96). Antrenor: Fernando Santos.