Arabia Saudită învinge şi depăşeşte Egiptul lui Salah

0
365

Într-un duel pentru locul 3 în grupa A şi între doi selecţioneri argentinieni, Arabia Saudită a învins Egiptul lui Salah cu 2-1. Starul lui Liverpool a deschis scorul, cu o scăriţă, dar saudiţii au reacţionat excelent. Până la pauză au obţinut două penalty-uri, primul ratat de Al Harbi, în minutul 40, al doilea, transformat de Al Faraj, în prelungirile primei reprize. Tot în timpul suplimentar, la ultima fază a meciului, a venit şi golul victoriei saudite, marcat de Al Dawsari.

La 45 de ani, Essam El-Hadary, portarul Egiptului, a devenit cel mai în vârstă jucător care evoluează la un Campionat Mondial. Titularizat contra Arabiei Saudite, goalkeeper-ul a ieşit în evidenţă în minutul 41, când a apărat un penalty. Goalkeeperul este mai mare chiar decât trei dintre selcţioneri: al Belgiei, Roberto Martinez, al Serbiei, Mladen Krstajic, şi al Senegalului, Aliou Cisse. Portarul Egiptului şi-a început cariera în 1983.

Arabia Saudită termină pe locul 3 în grupa A, cu 3 puncte, în timp ce Egiptul este ultima, fără punct.

Arabia Saudită – Egipt 2-1 (Al Faraj 45+6, Al Dawasari 90+4 / Salah 22)

• Arabia Saudită: Al Mosailem – Al Burayk, M. Hawsawi, O. Hawsawi, Al Shahrani – Bahbir (Asiri 65), Al Faraj, Otayf, Al Moghawi, Al Dawsari – Al Harbi (Al Shehri 79). Antrenor: Juan Antonio Pizzi.
  • Egipt: El Hadary – Fathy, Gabr, Hegazy, Abdel-Shafi – Elneny, Hamed – Salah, Said (Warda 45+7), Trezeguet (Kahraba 81) – Mohsen (Sobhi 64). Antrenor: Hector Cuper.