Shaqiri dă golul turneului final, dar Polonia merge în sferturi

0
369

Elveţianul Shaqiri a marcat cel mai frumos gol de la Euro 2016, foarfecă perfectă de la 16 metri, mingea intrând în poartă după ce a atins bara din stânga portarului polonez. A fost golul de 1-1, venit în minutul 81, după ce Polonia a deschis scorul prin Blasczykowsky în minutul 39. Polonezii au dominat prima repriză, în debutul căreia Milik a ratat de la 16 metri cu poarta goală. Elveţienii au fost superiori în partea a doua, iar după transversala lui Seferovic a venit bijuteria lui Shaqiri. S-a ajuns la penalty-uri, unde doar elveţianul Granit Xhaka a ratat, şutând departe de poartă, iar Polonia este prima sfertfinalistă de la Euro 2016.

Polonia: Fabianski – Piszczek, Pazdan, Glik, Jedrzejczyc – Blaszczykowski, Krychowiak, Maczynski (Jodlowiec 101), Grosicki (Peszko 104) – Milik, Lewandowski.

Elveţia: Sommer – Lichtsteiner, Schar, Djorou, Rodriguez – Behrami (Fernandes 77), Xhaka – Shaqiri, Dzemaili (Embolo 58), Mehmedi (Derdiyok 70) – Seferovic.