EURO U-21: Suedia şi Portugalia în semifinale

0
283

Încheind partida directă cu o remiză (1-1), ultima din grupa B, Portugalia şi Suedia s-au calificat pentru semifinalele EURO U-21. Din grupa A, în seara precedentă se calificaseră Germania şi Danemarca. Luisitanii, net superiori tehnic, cu o prestaţie plăcută ochiului, şi-au dominat copios adversarii, au deschis scorul în minutul 82 prin Goncalo Paciencia, dar s-au văzut egalaţi în penultimul minut de joc, când scandinavul Simon Tibbling a adus calificarea echipei sale. O victorie a lusitanilor ar fi calificat Italia, învingătoare (3-1) în faţa Angliei, la Olomouc, graţie dublei lui Marco Benassi (min. 27 şi 72), după ce Belotti deschisese scorul (min. 25). Pentru englezi, cu o prestaţie extrem de modestă, marcase Redmond (min. 48). În semifinale Portugalia va întâlni Germania, iar Suedia pe Danemarca. Toate cele patru echipe sunt calificate şi pentru Olimpiada de anul viitor.