Filiaşiul, remiză cu Reşiţa, în turul barajului

0
608

În turul semifinalelor barajului de promovare în Liga a II-a, ACSO Filiaşi a remizat, scor 2-2, cu CSM Reşiţa, pe stadionul „Orăşenesc”. Gazdele aveau 2-0 după 13 minute, goluri marcate de ghanzul Moses Baidoo, dar reşiţenii aveau să egaleze până la pauză, prin Drăghiceanu şi Velcotă. Deşi nu s-a mai marcat în repriza secundă, Filiaşiul a suferit o mare pierdere pentru meciul retur, Moses Baidoo fiind eliminat în minutul 80, pentru două galbene primite foarte uşor. Sâmbătă, de la ora 17.30, se joacă returul, la Reșița. Învingătoarea din această dublă manșă o întâlnește în faza finală a barajului de promovare în Liga 2 pe câștigătoarea dintre CSM Deva și Șoimii Lipova. În jocul tur, disputat la Lipova, Deva s-a impus cu 1-0.

Antrenorul Filiaşiului, Victor Naicu, a declarat: „Chiar dacă plecam cu şansa a doua, ştiam că putem să le facem faţă, fiindcă suntem o echipă care ştie să joace meciuri decisive şi asta s-a văzut pe teren. Primul gol l-am primit pe cornerul nostru, când am făcut trei greşeli în lanţ, impardonabile, şi au reuşit să ajungă singuri cu portarul. Colac peste pupăză, arbitrul ne-a eliminat cel mai bun jucător, care va lipsi la meciul retur. Cu toate acestea, ne-am mai creat o ocazie exagerat de mare pe finalul jocului şi puteam să câştigăm. Am făcut un meci mare, în condiţiile date. Din păcate, arbitrajul a stricat spectacolul fotbalistic, arbitrul a fost depăşit de joc sau rău intenţionat. Mergem să ne vindem scump pielea sâmbătă la Reşiţa. Nu mă tem decât de arbitraj, după ce a fost aici, nici nu vreau să mă gândesc ce va fi sâmbătă la Reşiţa. Am muncit un an de zile pentru a ajunge aici şi ne agăţăm de orice”.

ACSO Filiaşi – CSM Reşiţa 2-2

Au marcat: Moses Baidoo ’3, ’13 / Marian Drăghiceanu ’20, Sebastian Velcotă ’38

ACSO Filiaşi: Dragoș Constantinescu – Cosmin Calu, David Stăiculescu, Adrian Voinescu, Dănuț Scuturoiu (’90+4, Eduard Udrea), Iulian Bălașa, Teodor Chirițoiu, Alexandru Armășelu (’46, Cătălin Manolache, ’90+1; Alexandru Fotescu), Daniel Rogoveanu (’82, Robert Eshun), Alexandru Vulpe (’82, Andrei Paliu), Moses Baidoo. Antrenori: Victor Naicu, Cosmin Fruntelată.

CSM Reşiţa: Cristian Zimmermann – Ștefan Bărboianu, Bogdan Szijj, Cornel Ardei, Sergiu Rimovecz, Sebastian Velcotă (’72, Nicușor Fota), Ionuț Popescu (’76, Laurențiu Breșneni), Robert Petre (’56, Remus Trancă), Alexandru Negru (’72, Gabriel Gombos), Marian Drăghiceanu, Aboubakar Gakou. Antrenor: Călin Cheregi.