LIGA CAMPIONILOR – SEMIFINALE – PRIMA MANŞĂ / Barça, nimicită în capitala Bavariei

0
313

Bayern este ca şi calificată în ultimul act de pe „Wembley”, din 25 mai

Bayern Munchen – FC Barcelona  4-0

Stadion: „Fussball Arena”, spectatori: 68.000.

Au marcat: Muller 25, 82, Gomez 49, Robben 73.

Bayern: Neuer – Lahm, J. Boateng, Dante, Alaba – J. Martinez, Schweinsteiger – Robben, Muller (Pizzaro 83), Ribery (Shaqiri 89) – Gomez (L. Gustavo 71). Antrenor: Jupp Heynckes. Rezerve neutilizate: Starke – Van Buyten, Rafinha, Timosciuk.

Barcelona: Valdes – D. Alves, Pique, Bartra, J. Alba – Xavi, Busquets, Iniesta – A. Sanchez, Messi, Pedro (Villa 83). Antrenor: Tito Vilanova. Rezerve neutilizate: Pinto – Abidal, Song, Montoya, Alcantara, Fabregas.

Cartonaşe galbene: Gomez 37, J. Martinez 46, Schweinsteiger 87 / Bartra 39, A: Sanchez 87, J. Alba 89, Iniesta 90+2.

Arbitru: Viktor Kassai (Ungaria).

Prima manşă a celeilalte semifinale, Borussia Dortmund – Real Madrid, s-a disputat aseară, după închiderea ediţiei.

Barcelona n-a înţeles nimic din toate avertismentele venite dinspre Bayern în ultimul timp (30 de goluri marcate în ultimele şapte meciuri), sfârşind lamentabil, marţi seară, în prima manşă a semifinalelor Ligii, scor 0-4.

În faţa unei formaţii germane dezlănţuite, catalanii, cu un Messi inexistent după accidentarea suferită în „sfertul” cu PSG, au evoluat de parcă atunci s-ar fi cunoscut. Trecuseră doar două minute când Robben trăgea întâiul semnal de alarmă, şut în Valdes, din postura de singur-singurel cu goalkeeper-ul advers. Nici nu putea fi altfel, când ai apărarea decimată, fără Puyol, Mascherano şi Adriano, bazându-te pe neexperimentatul Bartra!

Sub asediu permanent, reduta spaniolă a clacat până la urmă în minutul 25. Inexpugnabilul Dante a întors cu capul în faţa porţii, iar Muller, tot cu o lovitură de cap, a îndeplinit formalitatea, cu toată opoziţia lui Valdes.

Pe acealşi fond, şi după o fază trasă aproape la indigo, Gomez, dintr-un uşor ofsaid, a făcut 2-0, la serviciu găsindu-se de astă dată omni-prezentul Muller. Tot Muller a fost decisiv şi la golurile 3 şi 4. Mai întâi l-a placat ca la hochei pe Alba, prilejuindu-i lui Robben să-şi continue sprintul singur, sprint finalizat cu un şut imparabil la colţul lung, pentru ca apoi să-i prim planul aceluiaşi Alba şi să înscrie după o centrare perfectă a autriacului Alaba. Dulce răzbunare! A fost exact rezultatul cu care Barcelona o învingea pe Bayern în urmă cu patru ani, barându-le nemţilor drumul spre semifinale.

Deşi, cum a obişnuit, a avut o posesie superioară, 63 la sută, doar două ocazii cât de cât a avut Barça pe „Fussball Arena”, ambele, în mod ciudat, avându-l protagonist pe novicele Bartra. Acelaşi număr a stat şi în dreptul şuturilor pe spaţiul porţii, primul venit undeva după minutul 70.

Returul e programat miercurea viitoare (1 mai).

Brigada condusă de Kassai, măcar trei erori majore

Nemainsistând pe golurile de 2 şi 3-0, înscrise, aşa cum am notat şi mai sus, în condiţii neregulamentare (ofsaid şi fault în atac), brigada maghiară ce l-a avut la centru pe Viktor Kassai a mai greşit o dată în mod evident în minutul 15, când Bayern ar fi trebuit să beneficieze de un penalty, după un henţ voluntar al lui Pique. Bavarezii au mai cerut alt penalty în minutul 32, când mingea reluată cu capul de Dante s-a prelins pe mâna lui Alexis. Şi aici s-ar fi putut da!

Alba suspendat

Barcelona l-a pierdut pentru retur pe Alba. Provocat de Ribery, care tocmai fusese schimbat, fundaşul stânga l-a lovit cu mingea în faţă pe francez şi a fost avertizat de Kassai. Era „galbenul” care-l face spectator pe „Camp Nou”.

„Este cu adevărat frumos. Am jucat excepţional. Modul în care am câştigat este fantastic, am dat totul. Cu toţii am luptat şi am jucat din inimă. Nu este nici un secret că avem calitatea de a merge mai departe. Am obţinut mari victorii în ultima vreme, dar să câştigi un astfel de meci este splendid. Am cerut schimbare înainte să marchez ultimul gol, deoarece aveam crampe. Mă pregăteam să ies, dar noi eram în posesia balonului şi a trebuit să continui. Apoi a venit golul şi totul a fost fantastic. Toată lumea ştie cât de puternică este Barcelona acasă, dar suntem într-o poziţie favorabilă. Nimic nu este decis încă”.

Thomas Muller, mijlocaş Bayern

„Trebuie să ne ridicăm, să încheiem cu bine campionatul şi să încercăm să întoarcem acest rezultat. Bayern a fost mult mai puternică, mai ales fizic. Este păcat că am pierdut astfel, dar trebuie să mergem mai departe. Trebuie să ne revenim pentru meciul retur şi să încercăm să recuperăm diferenţa”.

Leo Messi, atacant Barcelona

„Am jucat un fotbal extraordinar tot anul, însă cu Barcelona am atins perfecţiunea. Am alergat mai mult decât adversarul nostru şi ne-am luptat pentru fiecare balon. Avem un apetit uriaş pentru a obţine performanţe, după ce s-a întâmplat în ultimii doi ani (n.r. a făcut făcut referire la faptul că Bayern a fost surclasată, în Germania, de Dortmund, în ultimele două stagiuni, plus că a fost învinsă de Chelsea în finala Ligii de anul trecut)”.