România şi-a luat revanşa în faţa Rusiei, la handbal

0
1375

Naţionala feminină de handbal a învins Rusia, campioana olimpică en-titre, cu 26-25, duminică, la Cluj, în preliminariile Campionatului European din 2018. Tricolorele şi-au luat astfel şi revanşa după înfrângerea de miercuri suferită la Togliatti, scor 25-30. Portarul Denisa Dedu a fost într-o zi de graţie, apărând excelent, statistica indicând 14 intervenţii ale sale. Totodată, Eliza Buceschi a fost artizana revenirii tricolorelor, conduse cu 19-16 în repriza secundă, după ce la pauză erau în avantaj, scor 15-12!

Cele două jucătoare de la Craiova, Dumanska şi Ardean, nu au evoluat.

Selecţionerul Martin Ambros a mizat pe: Dedu (portar), Buceschi 6 goluri, Neagu 4, Dragut 4, Chiper 4, Pintea 3, Băcoanu 2, Udriştoiu 1, Pristăviţa 1, Florica 1, Zamfirescu, L. Popa, Laslo.

În urma acestei victorii, România şi-a consolidat locul 1 în grupa preliminară 4 de calificare, având 6 puncte, la fel ca şi Austria, care a jucat însă ambele partide cu Portugalia. Rusia are 4 puncte după patru etape. România mai are de disputat două jocuri abordabile, cu Portugalia pe teren propriu şi cu Austria în deplasare.