Cupa Africii: Camerun a învins la limită Insulele Comore

0
649

Gazda Cupei Africii, Camerunul, s-a chinuit să elimine în optimi, la Yaounde, selecţionata Insulelor Comore, deşi aceasta din urmă a avut în poartă un fundaş şi a jucat în inferioritate numerică din minutul 7. “Leii neîmblânziţi” au câştigat la limită, scor 2-1, şi s-au calificat în sferturile Cupei Africii pe Naţiuni. Pentru Camerun au marcat Toko Ekambi ’29 şi Aboubakar ’70, iar pentru Comore a punctat M’Chagama ’81. Insulele Comore l-a avut între buturi pe fundaşul dreapta Chaker Alhadhur, după ce portarii au fost indisponibili, doi din cauza Covid-19 şi unul din cauza unei accidentări.

În sferturi, Camerun va întâlni Gambia, debutantă la Cupa Africii, care a învins în optimi Guineea, scor 1-0. Unicul gol al ”scorpionilor” a fost marcat de Musa Barrow (71).Ambele formaţii au avut câte un eliminat pe final.

Tot în sferturi se mai dispută meciul Burkina Faso – Tunisia.

Marţi, în optimi au loc meciurile Senegal – Insulele Capului Verde şi Maroc – Malawi, iar miercuri se joacă Mali – Guineea Ecuatorială şi Coasta de Fildeş – Egipt.