“U” Craiova, un alt 1-1 cu Ferencvaros

0
379

Ambele meciuri amicale disputate astăzi de Universitatea Craiova contra lui Ferencvaros Budapesta, liderul primei ligi din Ungaria, s-au încheiat cu acelaşi scor, 1-1. De dimineaţă au evoluat rezervele celor două formaţii, iar după-amiază s-au duelat formulele de bază, rezultatul fiind identic. În cea de-a doua partidă, oltenii au deschis scorul în finalul primei părţi, dintr-un penalty scos de Andrei Cristea, contestat îndelung de maghiari şi transformat de Mitriţă. Craiova a mai ratat ocazii importante prin Cristea, Bancu şi Mitriţă, dar ultima jumătate de oră a aparţinut ungurilor, care au egalat, prin Petrjak (77), şi au mai ratat câteva mari şanse a câştiga meciul. Gorriarian a şi marcat, dar arbitrul a semnalizat ofsaid, stârnind din nou protestele „verzilor”. În minutul 87, Mateiu a fost eliminat pentru al doilea galben, el fiind însă înlocuit.

Devis Mangia a utilizat echipa: Pigliacelli – Dimitrov, Donkor, Tiago Ferreira, Bancu – Bărbuț, Mateiu (87 Buzan), Cicâldău, Mitriță – Cristea (60 Mihăilă), Koljic.

Antrenorul lui Ferencvaros, fostul internaţional jucător şi selecţioner al Ucrainei, Serghei Rebrov, i-a folosit pe: Dibusz – Botka, Dvali, Frimpong, Heister – Petrjak, Sigér, Haratin, R. Varga – Lanzafame (60 Sihnevich), Sihnevich (Gorriaran, 32.)

În meciul disputat de dimineaţă, Buzan a egalat în minutul 81 pentru Craiova, după ce Bode deschisese scorul în minutul 2. În acest joc, alb-albaştrii au evoluat în formula: L. Popescu (87 Preduţ) – Martic, R. Popa, Kelic, Briceag – Meza Colli, Fedele, Bic, Zete (73 Buzan) – Nuno Rocha, Baicu (73 Sârbu).

Pentru „Vulturii Verzi” a evoluat şi fostul jucător a Iaşului, Lukacs Bole, dar şi Marten Wilmots, fiul fostului internaţional belgian şi selecţioner al „Dracilor Roşii” Marc Wilmots. Ungurii au jucat cu echipa: A. Varga – Cernik, Takács, Leandro, Vida – Csonka – Bőle, Wilmots, Amadou – Böde (67 Szereto), B. Lovrencsics.

În celelalte meciuri amicale din Turcia, Craiova a câştigat cu 2-1 contra formaţiei turce Adana Demirspor (locul 11 în liga secundă) şi cu 3-0 împotriva ucrainenilor de la Vorskla Poltava (locul 5 în prima ligă). Sâmbătă după-amiază, oltenii revin în Bănie, unde vor pregăti primul meci oficial, cel din deplasare cu Viitorul, programat duminică, 3 februarie, de la ora 20.