BASCHET (M) Alt meci de infarct cu Energia / Craiova cedează după “over-time”, în derby-ul Olteniei

0
357

SCM U Craiova şi Energia Târgu Jiu au făcut o obişnuiţă în a oferi partide pe muchie de cuţit. Dacă în turul ediţiei trecute de campionat Universitatea se impunea se impunea la limită (73-72) în urbea lui Brâncuşi, pentru ca mai apoi, în aceeaşi parte a prezentei stagiuni, să repete isprava în Bănie (78-77), de astă dată a venit rândul gorjenilor să iese învingători la capătul unui veritabil thriller. Gazdele sălii “Voievod Litovoi” şi-au asigurat cele două puncte după prelungiri, scor 86-82 (74-74 în timpul regulamentar), într-o restanţă din cadrul rundei cu numărul 13.

Start lansat, dar după pauză…

Băieţii lui Oliver Popovic au pornit ca din puşcă marţi seară, încheind primul sfert cu un avans de 12 puncte: 22-10. În manşa secundă, Energia a echilibrat disputa, însă tot SCM-ul a avut câştig de cauză, fie şi minim, 20-19, pentru un “general” de 42-29.

După odihnă, gorjenii au intrat mult mai montaţi pe parchet, anulând practic cele petrecute în actul inaugural, 30-18, astfel că înaintea ultimelor 10 minute tabela arăta 60-59 pentru echipa noastră. Rivalele din Oltenia s-au succedat apoi la conducere, iar finalul a fost de-a dreptul electrizant. Troupe a marcat două libere şi a dus Energia în faţă, 74-73. La celălalt panou, căpitanul Burlacu putea aduce victoria Craiovei, dar a marcat doar o liberă şi s-a ajuns în “over-time”, acolo unde gazdele s-au dovedit mai exacte (12-8).

Djurasovic, infailibil sub propriul panou

Cel mai bun realizator de la SCM U a fost Cătălin Burlacu (18 puncte), secondat de Bozo Djurasovic, care a încheiat în “double-double”, 17 puncte şi, impresionant, nu mai puţin de 14 recuperări (dintre care 10 defensive). La capitolul pase decisive a strălucit Djordje Micic, cu 7 astfel de realizări.

Din tabăra Energiei s-au evidenţiat, de departe, Porter Troupe (29 puncte, 4 recuperări, 3 asisst-uri) şi Alexander Eziukwu (20 puncte, 12 recuperări).

Închidem anul cu un super-meci

Meciul de la Târgu Jiu nu a fost şi ultimul pentru Universitatea în acest an, alb-albaştrii urmând să mai întâlnească, tot în deplasare, pe Steaua CSM Eximbank, marţi, 29 decembrie (ora 19:00, Digi Sport). Bucureştenii sunt momentan pe locul 8, însă au trei sau chiar patru meciuri mai puţin decât restul combatantelor. Meciul din Capitală reprezintă epilogul etapei cu numărul 15, una care a ponit la drum aseară, cu ciocnirile BC Mureş – Atlassib Sibiu, BCM-U Piteşti – Gaz Metan Mediaş şi UBT Cluj – CSM Oradea, pentru a continua cu Energia Tg. Jiu – Dinamo Bucureşti (27 decembrie) şi BC Timişoara – Phoenix Galaţi (28 decembrie).