Anglia – Victorii pentru Liverpool, City şi Tottenham

0
509

În etapa a XIII-a a campionatului Angliei, Liverpool şi Man City s-au impus cu acelaşi scor, 2-1. Liderul, Liverpool, a învins, în deplasare, formaţia Crystal Palace şi trupa lui Klopp rămâne neînvinsă în acest sezon, având 12 victorii şi o remiză.

Manchester City a învins-o pe teren propriu pe Chelsea Londra. Oaspeţii au deschis scorul prin Kante, în minutul 21. Pentru City au marcat apoi De Bruyne ’29 şi Mahrez ’37.

La primul meci al tehnicianului Jose Mourinho la conducerea echipei Tottenham, aceasta a învins, în derby-ul londonez, cu 3-2, pe West Ham. Au marcat Antonio 73 şi Ogbonna 90+6 pentru gazde şi Son ’36, Moura ’43 şi Kane ’49 pentru oaspeţi.

Arsenal a remizat cu Southampton, scor 2-2, datorită unui gol marcat de Lacazette în minutul 90+6.

Liverpool este lider, cu 37 de puncte, urmată de Leicester, cu 29, şi City, cu 28 de puncte.