Premier League – Spurs câştigă derby-ul londonez cu Chelsea

0
391

Chelsea a pierdut primul meci de la începutul acestui sezon, în toate competiţiile, şi în acelaşi timp prima partidă cu Maurizio Sarri la cârma echipei. Trupa de pe Stamford Bridge a fost învinsă în derby-ul rundei, împotriva lui Tottenham, scor 3-1. Dele Alli şi Harry Kane au marcat în minutele 8, respectiv 16, pe două ezitări ale portarului Kepa. Son a dus scorul la 3-0 în minutul 55, după acţiune personală de excepţie, iar Giroud a redus din diferenţă în minutul 85, învingându-l pe coechipierul de la naţională, Lloris.

Manchester City a învins cu 4-0 pe terenul celor de la West Ham, în timp ce formaţia antrenată de Jurgen Klopp s-a impus cu 3-0 în deplasarea de la Watford. ”Cetăţenii” rămân pe primul loc, cu 35 de puncte, la două distanţă de Liverpool. Tottenham e pe trei, cu 30 de puncte, iar Chelsea a ”căzut pe locul patru, cu 28 de puncte.