Alb-albaştrii sub lupă

0
324

Calancea – N-a avut multe intervenţii, în general ocaziile gazdelor s-au soldat cu şuturi pe lângă poartă. S-a accidentat în repriza a doua, fapt care l-a afectat şi la faza golului egalizator, dar şi mai apoi, când a respins o minge care ar fi ieşit în aut, iar după plonjon s-a ridicat destul de greu să blocheze adversarul.

Datkovic – Este cel mai nesigur dintre cei 3 fundaşi titulari. A greşit şi acum câteva mingi, dar a şi venit cu două centrări bune şi a fost la originea fazei golului din prelungiri, scoţând bine în dreapta pentru Băluţă. A avut şi o lovitură cu capul la un corner, puţin peste poartă.

Kelic – Faţă de anul trecut, e mai bun pe construcţie, dar are lacune la marcaj, mai ales la mingile deviate, şi-a scăpat adversarii din marcaj în câteva rânduri. În ciuda taliei fundaşilor noştri, avem destule probleme la fazele fixe sau la centrările în forţă. Inclusiv la 2-1, el şi Tiago i-au permis lui Marc să reia din careu şi putea fi 2-2.

Tiago Ferreira – Destul de bun, până la faza golului egalizator, când putea fi mai sigur în marcaj. A reuşit parţial schema cu loviturile libere executate pe lung pentru el, i-a ieşit o recentrare, apoi adversarii au prins ideea. Oricum, tripleta defensivă a avut probleme în repriza secundă, în special la faze fixe şi contraatacuri.

Martic – Omul care a adus fericirea, când nimeni nu mai spera. Incredibilă reluare cu stângul în vinclu. Mai şutase o dată cu stângul în repriza secundă, dar pe direcţia portarului. Evoluţie recmercabilă, destule centrări bune, în stilul său şi o degajare providenţială de pe linia porţii în prima repriză.

Screciu – E mai inspirat când se apropie de poarta adversă decât atunci când pasează în preajma propriului portar. E tânăr, talentat, e cuminte, serios, are un mare viitor în faţă, dar chiar dacă nu a recunoscut, e departe de forma de anul trecut. Sunt normale însă oscilaţiile la vârsta sa, la care alţii nici nu se gândesc la debutul în Liga I.

Mateiu – După Băluţă şi Bancu, a avut cea mai consistentă evoluţie. A recuperat multe mingi, a dezvoltat rapid pe tranziţia pozitivă şi de la el a plecat faza primului gol, cu o excelentă pasă pentru Briceag printre adversari. Păcat că nu a reluat direct în poarta goală când Caparco l-a blocat pe Băluţă şi a rămas pe iarbă.

Briceag – A pasat perfect la golul lui Băluţă. În prima repriză el şi Bancu au creat panică în dreapta apărării gazdelor. A avut o repriză secundă modestă, fiind depăşit deseori în duelurile directe.

Bancu – Unul dintre cei mai buni de pe teren. A alergat enorm, a făcut bine ambele faze, şi-a asumat riscuri. Pe final a fost schimbat, părând puţin obosit.

Gustavo – În prima repriză a apărut în combinaţii, dar n-a reuşit lucruri importante. În partea a doua a fost destul de discret. În final a coborât la mijloc, când echipa a forţat golul victoriei.

Băluţă – A fost din nou MVP. Ca şi la Iaşi, a jucat perfect rolul de nouar, execuţie excelentă la deschiderea scorului. A ratat o ocazie în repriza secundă, când a fost blocat de Caparco. El a centrat cu exteriorul şi la faza din prelungiri, când a luftat Yamissi.

Roman – Credeam că evoluţia bună de la Iaşi l-a reînviat, dar a făcut din nou un meci slab, la Chiajna. N-a reuşit să ţină de mingi în avanposturi, să scoată puţin echipa din presiunea gazdelor, a pierdut duelurile cu adversarii, parcă era mai obosit decât titularii.

Burlacu – A intrat pe final, dar trebuia introdus mai devreme, el era schimbarea normală când a ieşit Bancu. Inexplicabil de ce Mangia a ezitat să facă şi a treia schimbare, pentru a se scurge timpul, la 2-2, lăsând astfel gazdelor răgaz de încă o ocazie.