Barcelona, remiză pe Nou Camp cu Girona

0
296

Barcelona a remizat pe teren propriu în derby-ul catalan ccu Girona, scor 2-2, într-un meci din etapa a 5-a din La Liga. Catalanii au deschis scorul în minutul 19, prin Messi, după o acţiune caracteristică, în care a driblat tot şi a şutat la colţul lung. Numai că francezul Lenglet a fost eliminat în minutul 35, după o lovitură dură cu cotul, observată de arbitrul VAR. Uruguayanul Stuani a reuşi dubla pentru oaspeţi, în urma unor erori ale lui Busquets, iar Pique a egalat în minutul 63, cu o lovitură de cap. Messi a mai avut două lovituri libere, dar le-a irosit.

Catalanii sunt lideri, cu 13 puncte, la egalitate cu Real Madrid, dar cu un golaveraj mai bun. Girona este pe locul 6, cu 8 puncte.

Alte rezultate de duminică: Betis – Bilbao 2-2, Levante – Sevilla 2-6, Villareal – Valencia 0-0.