Liga Campionilor: Viktoria Plzen, Benfica şi Maccabi Haifa – în grupe!

0
283

Returul partidelor de baraj, pentru Liga Campionilor, în cele trei întâlniri, disputate aseară, s-a încheiat cu următoarele rezultate: Viktoria Plzen – FC Qarabagh 2-1 (în tur 0-0); Steaua Roşi Belgrad – Maccabi Haifa 2-2 (în tur 2-3), Benfica Lisabona – Dinamo Kiev 3-0 (în tur 2-0). Surpriza mare s-a consumat la Belgrad, unde Steaua Roşie a condus (2-0), prin golurile realizate de A. Pesic (min. 27) şi M. Ivanic (min. 43), dar oaspeţii au revenit prin Daniel Sundgren (min. 45+5) şi Milan Pavkov (min. 90 – autogol), introdus în teren cu doar câteva minute înainte. În min. 45 Dolev Hazize de la Maccabi a ratat un penalty. Benfica n-a avut probleme, de nici un fel, Nicolas Otamendi (min. 27), Rafa Silva (min. 40) şi David Neres (min. 42) pecetluind calificarea din prima repriză. Viktoria Plzen după remiza din partida tur s-a văzut condusă (0-1) din min. 38, prin golul lui Filip Ozobic, dar Jean Kopik (min. 58) şi Jean Climent (min. 73) au parafat calificarea. Astăzi sunt programate partidele Dinamo Zagreb – Bodo/Glimt (0-1 în partida tur), PSV Eindhoven – Glasgow Rangers (2-2 în tur), Trabzonspor – FC Copenhaga (1-2 în tur).