Un punct de moral irosit pe final

1
330

Universitatea n-a putut depăşi “complexul”Steaua, formaţie pe care n-a mai învins-o din 2002, cedând, ieri, în Bănie, cu 1-2.

Meciul a început fără menajamente, Stanciu punându-l la încercare pe Bălgrădean încă din primul minut. Universitatea a răspuns imediat (3), dar reluarea bulgarului Zlatinski, după un şut blocat al lui Herghelegiu, a trecut puţin pe lângă poartă. Chipciu (5) i-a dat şi el emoţii lui Bălgrădean, pentru ca apoi Niţă să prindă în doi timpi un şut de la distanţă al lui Mateiu (7).

În minutul 19, bucureştenii au reuşit să deschidă scorul. Profitând de un marcaj larg al lui Acka şi Vătăjelu, Stanciu a marcat cu o lovitură de cap din 7 metri, după o centrare excelentă venită din flancul stâng, de la Guilherme. Stanciu a fost foarte aproape să realizeze dubla în doar 3 minute, dar mijlocaşul oaspeţilor a trimis puţin peste transversală, dintr-o lovitură liberă de la marginea careului.

A urmat o perioadă fără faze notabile de poartă, până când Ivan (39) l-a ridiculizat în două rânduri pe Chipciu, a tras la poartă, Niţă a respins, mingea i-a revenit lui Ivan şi Chipciu l-a faultat în suprafaţa de pedeapsă. Penalty transformat fără emoţii de Vătăjelu.

Prima repriză s-a încheiat cu o mare ocazie a Stelei. O centrare covrig trimisă de Nicuşor Stanciu a fost reluată în transversală de Chipciu.

În partea secundă, alb-albaştrii, posibil şi sleiţi de energii, au preferat un joc de aşteptare, mizând să dea lovitura pe contra-atac, şi, după mai multe oportunităţi ale Stelei, printre care o altă bară transversală (Râpă 79), defensiva Universităţii a greşit în cele din urmă. Dumitraş l-a faultat în careu pe Enceanu, iar Tade a marcat pentru 1-2.

Craiova s-a aruncat în atac dar n-a mai avut decât o oportunitate. Băluţă a câtigat un duel aerian şi a trimis cu capul către colţul lung al porţii lui Niţă, care s-a întins şi a reţinut mingea.

Ştiinţa se depărtează la şase puncte de zona play-off-ului, un obiectiv ce pare momentan imposibil de atins.

Pentru Universitatea urmează duelul din deplasare cu FC Voluntari, programat vineri, de la ora 18:30.

“U” Craiova – Steaua 1-2

Stadion: “Extensiv, spectatori 6.000.

Au marcat: Vătăleju 39 pen. / Stanciu 19, Tade 85 pen.

“U” Craiova: Bălgrădean – Achim, Dumitraş, Acka, Vătăjelu – Madson (Băluţă 87), Mateiu – Herghelegiu, Ivan (Bancu 61), Zlatinski (Bawab 79) – Rocha. Antrenori: Sorin Cârţu şi Emil Săndoi. Rezerve neutilizate: Straton – Târnăcop, Kay, Ferfelea.

Steaua: Niţă – Râpă, Toşca, Varela, Guilherme – Filip, Muniru (Breeveld 70)  – Popa, Stanciu (Enceanu 82), Chipciu – Tudorie (Tade 54). Antrenor: Mirel Rădoi. Rezerve neutilizate: Cojocaru – Alcenat, Neagu, Iancu.

Cartonaşe galbene: Mateiu (35) / Filip 27 (15), Râpă (34), Muniru (86).

Arbitri: Adrian Comănescu – Vladimir Urzică, Radu Ghinguleac.

Casa şi maşina lui Cârţu, vandalizate de fani: “CSU nu e Ştiinţa”

Sorin Cârţu şi-a petrecut toată dimineaţa din ziua meciului la secţia de Poliţie, după ce fanii dispărutei FC Universitatea i-au vandalizat casa şi maşina.

Ultraşii care susţin echipa lui Adrian Mititelu au aruncat cu vopsea roşie în locuinţa tehnicianului, iar pe gard au lăsat mai multe mesaje: “CSU = Mafia”, “Clonele distrug fotbalul” sau “CSU nu e Ştiinţa”.

„S-a deschis dosar penal pentru distrugere. Se desfăşoară activităţi pentru identificarea şi prinderea autorilor”, a spus Amelia Barbu, purtătorul de cuvânt din cadrul Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Dolj.