Universitatea Craiova a învins Legia Varşovia, dar a suferit crunt

0
1488

În cel de-al doilea meci de verificare din stagiul în Austria, Universitatea Craiova a câştigat cu 1-0 contra formaţia Legia Varşovia, ocupanta locului 3 în trecuta ediţie a campionatului polonez. Deşi partida a fost dominată în totalitate de leşi, care au ratat nenumărate ocazii, având şi o bară, unicul gol al amicalului i-a aparţinut lui Mihai Căpăţână, care a marcat în minutul 63 cu un şut de la 30 de metri în vinclu. Tânărul portar Matei Goga s-a remarcat prin câteva intervenţii spectaculoase pe final de joc. În schimb, deşi a avut o repriză la dispoziţie, Carlos Mora a fost invizibil, cu excepţia celor două mingi pe care le-a cedat adversarilor.

Universitatea Craiova în prima repriză: L. Popescu – Gaşpar, Maldonado, Badelj, Ndong – Crețu, Căpăţână – Danciu, Houri, D. Barbu – Ivan.

Universitatea Craiova în repriza a doua: L. Popescu (61 Goga) – Căpăţână, Maldonado (56 Zajkov), Badelj, Ndong (72 Benga) – Houri (56 Petculescu),  Creţu – Mora – Ivan (72 D. Barbu), Koljic, Bană.

Legia Varşovia a început cu: Tobiasz – Pankov, Ziółkowski, Kapuadi – Wszołek, Elitim, Goncalves, Luquinhas, Baku – Majchrzak, Gual.

Legia Varşovia în repriza secundă: Hładun – Jędrzejczyk, Augustyniak, Leszczyński – Chodyna, Strzałek, Urbański, Kapustka, Morishita – Nsame, Pekhart.

În primul amical din cadrul stagiului de pregătire din Austria, Universitatea Craiova a fost învinsă cu 2-1 de formaţia cipriotă FC Pafos, golul oltenilor fiind marcat de Elvir Koljic.

Universitatea Craiova va mai disputa încă trei meciuri de verificare în Austria, la Neustift im Stubaital. Miercuri, 26 iunie, Universitatea Craiova va întâlni o altă echipă poloneză, vicecampioana Slask Wroclaw. Pe 29 iunie, Universitatea Craiova va întâlni campioana Bulgariei, Ludogorets Razgrad. Pe 30 iunie, în ultimul amical din Austria, Ştiinţa va evolua contra lui FK Jablonec, câştigătoarea play-out-ului din Cehia.