Au marcat: Ivan 14, Zlatinski 90 / Romera 65, Nistor 80.

Severin, stadion: „Municipal”, spectatori: 5.000.

Universitatea Craiova: Calancea 6 – Dumitraş 4, Barthe 7 (85 Măzărache), Kelic 7 – Dimitrov 5, Mateiu 7, Zlatinski 6, Bancu 7 – Băluţă 7, Gustavo 6 (70 Jazvic) 5, Ivan 7. Antrenor: Gigi Mulţescu.

Dinamo: Cerniauskas 6 – Romera 7, Nedelcearu 7, Dielna 7, St. Filip 6 – Mahlangu 7, Hanca 7 (88 Maric), Palic 6 (65 Busuladzic) 7, Nistor 8 – Rivaldinho 6, Nemec 6 (83 Bawab). Antrenor: Cosmin Contra.

Arbitru: Istvan Kovacs 6.

Eliminaţi: Mateiu 88, Zlatinski – după terminarea jocului.

Universitatea Craiova a egalat în prelungirile derby-ului cu Dinamo, de la Severin

craiovaDacă Dinamo venea la Severin cu gândul declarat de revanşă după eliminarea din Cupă şi totodată cu speranţa intrării în cărţile titlului, Craiova avea dilema abordării derby-ului la intensitate maximă sau cu rezerve pentru semifinala Cupei, ultimul obiectiv al sezonului.

Şi cota moralului era diferită pentru cele două rivale, „câinii” venind după 3 victorii consecutive, în timp ce oltenii pierduseră ultimele două meciuri şi nu aveau niciun succes acasă în play-off. Şi interesul pentru acest derby a fost mult mai redus faţă de precedentele, doar 5.000 de spectatori venind pe „Municipal”, restul rămânând acasă sau în centrul oraşului, la Zilele Severinului.

Pentru aşezarea ofensivă a dinamoviştilor, cu două vârfuri puternice, Nemec şi Rivaldinho, Mulţescu a pregătit în premieră la Craiova un sistem cu 3 stoperi, un 3-4-3 în care Bancu şi Dimitrov trebuiau să confişte benzile. Nemec a fost cel care şi-a creat  prima ocazie de gol, negată de Calancea şi răzbunată imediat de Ivan, care a împins ca la baschet, cu un alley-oop, mingea care ar fi intrat oricum în poartă din lobul lui Băluţă. Vârful a apucat astfel să-şi respecte promisiunea făcută lui Gică Craioveanu, de a-i dedica un gol în derby. Cu avantaj luat devreme, alb-albaştrii s-au retras în propria jumătate pentru a-şi apăra agoniseala, reuşind să-şi blocheze bine adversarul până la pauză.

Repriza a doua a început cu dueluri dure, câşttigate de oaspeţi, care şi-au revendicat centrul terenului, iar acest lucru le-a adus câteva ocazii de egalare, a doua fiind transformată de la distanţă de fundaşul dreapta Romera, cu un şut la vinclu.

Repriza a doua a aparţinut oaspeţilor

Mult mai motivaţi, mai agresivi şi mai coerenţi, oaspeţii au forţat şi golul victoriei, în timp ce oamenii lui Mulţescu au aşteptat totul de la mingile lungi aruncate pe Ivan, greu încercat între puternicii Dielna şi Nedelcearu. Nistor şi Băluţă au a avut fiecare câte două şanse de a-şi plasa şutul eficient, dar n-au decis meciul. Cu zece minute înainte de final, Nistor a avut însă şi cea de-a treia ocazie mare şi n-a mai ratat, chiar dacă reluarea impecabilă la colţul lung n-a venit din piciorul său de bază. Faza plecase de la o neînţelegere între bulgarii Dimitrov şi Zlatinski, iar Dumitraş a greşit decisiv, luftând pueril în mijlocul careului. N-a fost nici primul şi nici ultimul rateu al lui Dumitraş, la primul meci ca titular anul acesta. Finalul a fost încins, cu mulţi nervi şi a adus şi eliminarea lui Mateiu, dar din această refulare a ieşit golul egalizator. Alex Băluţă a ales în sfârşit o soluţie bună, centrând pentru Zlatinski, care a apucat să-şi aşeze mingea pe stângul pentru a-l executa din 6 metri pe Cerniauskas.

Alb-albaştrii au savurat ostentativ remiza, care mai mult îi încurcă pe dinamovişti decât îi ajută pe ei. În acelaşi timp, Zlatinski şi-a atras eliminarea după meci, după o contră cu Contra, antrenorul deranjat de bucuria ostentativă a bulgarului în faţa băncii de rezerve a oaspeţilor. Craiova pare sleită pe acest final de sezon, atât fizic, cât şi psihic şi va fi greu să reziste chiar şi în faţa unei echipe din play-out, FC Voluntari, joi, în semifinala Cupei României, mai ales că nu-i va avea în teren pe Băluţă, Mateiu şi Zlatinski, practic toată linia mediană.

Scandal cu Zlatinski şi Contra

După terminarea meciului, Hristo Zlatinski s-a dus să dea mâna cu antrenorul oaspeţilor, Cosmin Contra, ca o scuză pentru modul cum a sărbătorit golul egalizator, dar „Guriţă” i-a reproşat în continuare gestul. Cei doi s-au încăierat şi au fost despărţiţi de ceilalţi jucători şi oficiali. Penalizat a fost doar jucătorul Craiovei, care a primit cartonaş galben şi implicit pe cel roşu, pe primul încasându-l chiar înainte de a marca golul, după o intrare tare la fostul său coechipier, Bawab. Contra a fost scuipat de spectatori la ieşirea de pe teren şi s-a răzbunat pe acoperişul tunelului spre vestiare. Acolo, tehnicianul a continuat răfuiala, acuzându-i pe craioveni că s-au dat la o parte în meciul cu FCSB şi joacă la sacrificiu doar derby-urile cu Dinamo. „Aţi stat capră cu FCSB şi cu noi vă daţi viaţa pe teren!” a izbucnit „Guriţă”, care uită că Universitatea a avut aceeaşi problemă ca şi Dinamo în repriza a doua a meciului cu FCSB, neprimind un penalty la Măzărache, la 0-0, în timp ce lui Patrick Petre i-a fost refuzată lovitura de pedeapsă la 1-1 în derby-ul cu liderul. „Văd că este o ură extraordinară la Craiova faţă de Dinamo, istoria a făcut în aşa fel. Ar trebui să aibă respect măcar faţă de mine. De când sunt eu la echipă nu am văzut nicio ieşire a vreunui jucător de-ai mei şi-mi doresc ca adversarii să facă acelaşi lucru. La gol, Zlatinski a venit în faţa băncii noastre de rezerve şi ne-a înjurat puţin. Probabil aşa li se transmite din club. Le doresc să aibă această înverşunare şi împotriva celorlalte echipe. Fotbalul e crud uneori. Sunt supărat pentru rezultat, dar nu pentru evoluţia lor şi pentru cum au jucat băieţii, am avut o discuţie aprinsă cu ei la pauză, au reacţionat în repriza a doua, cred că meritam să câştigăm, dar ne-a lipsit experienţa de a gestiona minutele finale” a spus Contra la final.

Mulţescu: „A fost un meci nebun”

După meci, Gigi Mulţescu a declarat: „A fost un meci nebun, care a început sub auspicii favorabile pentru noi, am şi înscris repede, am fost cu un pas înaintea lor. A trebuit să ne închidem, să apărăm acel 1-0 şi să contraatacăm. În repriza a doua, am făcut 15 minute un joc de aşteptare, pentru că am avut ce apăra, iar ei au pus mai multă presiune. Dar tot din greşelile noastre am primit gol. Am avut nevoie de trei apărători, pentru că ei jucau cu trei atacanţi. Lucrurile au fost bune până la un moment dat. Avem 7-8 jucători lipsă, iar asta se simte. Nu avem un lot cum are Steaua cu trei garnituri. Mateiu mi-a zis că n-a vrut, mi-a zis că a vrut să ia mingea pe lângă el şi i-a alunecat piciorul, trebuia să fie mai atent. La Dumitraş e o greşeală pe care nu ai voie s-o faci şi când ai multe meciuri, dar nici când te scoală din somn. Nu poţi să dai pe lângă minge. Acolo trebuia să pună latul, nu ristul, că nu e atacant”.

Nicuşor Bancu s-a declarat nemulţumit de arbitraj, considerând că orice contact a fost judecat în favoarea dinamoviştilor, cărora le-au fost tolerate intrările agresive, dar jucătorul Craiovei i-a acuzat şi pe spectatori: „Eu mă aşteptam să luăm 3 puncte, dar nu putem să jucăm împotriva a 14 oameni de fiecare dată, arbitrajul ne-a defavorizat din nou, i-a adus peste noi permanent. Abia aştept să revenim la Craiova, publicul ne-a înjurat, au uitat că tot noi am ajuns în play-off şi ne-am calificat în semifinalele Cupei României”.