Universitatea Craiova – Sepsi, în semifinalele Cupei României

0
361

În semifinalele Cupei României, Universitatea Craiova, deţinătoarea trofeului, se va duela cu Sepsi OSK, primul meci urmând să se dispute la Sf. Gheorghe, iar returul, în Bănie. În cealaltă semifinală se vor întâlni FC Voluntari şi FC Argeş. Jocurile din cadrul semifinalelor Cupei României vor avea loc în perioada 19-21 aprilie, turul, respectiv 10-12 mai, returul.

În acest campionat, Universitatea Craiova a remizat pe teren propriu, scor 1-1, cu Sepsi, şi a pierdut cu 3-1 returul de la Sf. Gheorghe. Ştiinţa a mai întâlnit de două ori Sepsi în Cupa României, de fiecare dată în deplasare şi s-a calificat mai departe: 1-0, după prelungiri, gol Ivan, în 2016, şi 3-2, goluri Burlacu, Gustavo şi Bancu, respectiv Hadnagy şi Astafei, în 2017.

Jocurile din cadrul semifinalelor se desfăşoară în sistem tur-retur, prima echipă extrasă fiind organizatoare a jocului tur. Ca urmare a abrogării principiului avantajului golului marcat în deplasare la jocurile eliminatorii disputate în dublă manşă, în situaţia în care, după disputarea celor două jocuri, egalitatea se menţine, jocul retur se va prelungi cu două reprize a câte 15 minute. În cazul în care egalitatea se menţine şi după reprizele de prelungire, echipa câştigătoare va fi desemnată în urma executării loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă.