Open Australia: Elena Rybakina în semifinală

0
244

Elena Rybakina s-a impus lejer astăzi în sferturile de finală ale Open Australia, după numai 1 oră şi 19 minute, în faţa letonei Jelena Ostapenko (6-2, 6-4) calificându-se pentru semifinale. Este a doua mare calificare la un turneu major după ultimul Wimbledon. Rybakina care n-a pierdut nici un set la acest turneu şi a servit 35 de aşi (11 în partida de astăzi), din iulie anul trecut a câştigat 12 din cele 13 partide disputate, singura înfrângere datând de la US Open 2022, când a fost eliminată de franţuzoaica Clara Burel. În semifinale va întâlni învingătoarea partidei dintre americanca Jessica Pegula şi belarusa Victoria Azarenka, care se dispută astăzi. În cealaltă jumătate a tabloului, mâine se întâlnesc Carolina Pliskova cu Magda Linette şi Arina Sabalenka cu Vekic Donna. La masculin rusul Karen Kasanov s-a impus în faţa lui Sebastian Corda (7-6, 6-3, 3-0 abandon) şi îl va întâlni pe învingătorul partidei Stefanos Tsitsipas – Jen Lehecka.