Bundesliga: Pas greşit pentru Bayern

0
208

Bayern Munchen a reuşit să obţină in extremis un punct pe teren propriu cu FC Koln, în etapa a 17-a din Bundesliga.  „Ţapii” au deschis scorul prin Skhiri, iar Kimmich a egalat în minutul 90, scor 1-1. Bayern se află pe prima poziţie în clasament, cu 36 de puncte, la 4  puncte de locul secund, RB Leipzig. Fosta adversară a Craiovei din Europa League a făcut set, în deplasare, scor 6-1, cu lanterna roşie, Schalke 04, în deschiderea etapei, goluri: Andre Silva 2, Henrichs, Werner, Dani Olmo şi Poulsen, respectiv Kozuki pentru echipa din Gelsenkirchen, pentru care a debutat românul Andreas Ivan. Fost internațional român de tineret, cu două prezențe la naționala U21, Ivan a fost adus de Schalke la începutul acestui sezon, de la Ahlen, din liga a patra germană. El a mai jucat, de-a lungul carierei, la Karlsruhe, Stuttgarter Kickers, RW Essen, Wuppertaler, Waldhof Mannheim, New York RB, VfR Aalen, Sonnenhof și Rot Weiss Ahlen.

După ce etapa trecută a învins acasă pe Freiburg, cu 6-0, Wolfsburg a făcut scor şi în deplasare, 5-0 cu Hertha, goluri: Svanberg, Arnold, Wind, Baku, Marmoush. Wolfsburg urcă pe locul 6 în Bundesliga, cu 29 de puncte.  Hoffenheim a egalat în minutul 90+4 în meciul de pe teren propriu cu VfB Stuttgart, scor 2-2.