Campionatul Mondial de handbal (M): Argentina produce o mare surpriză

0
826

Argentina a furnizat o mare surpriză învingând Croaţia (23-19) ieri în turul principal al Mondialului egiptean. Antrenorul croat Lino Cervar şi-a anunţat demisia în direct la televiziune. Speranţele pentru calificarea în sferturile de finală ale vicecampioanei Europei s-au redus simţitor, fiindcă trebuie să învingă Danemarca şi Argentina să piardă. Argentina a condus după 6 minute de joc cu 5-0, dar la pauză scorul era egal 12-12. Federico Pizaro (5 goluri) şi Diego Simonet (3 goluri) şi lângă aceştia portarul argentinian Leonel Marciel cu 12 intervenţii (43%) au fost artizanii voctoriei. Ungaria, Spania, Danemarca şi Franţa sunt calificate pentru sferturile de finală. Iată situaţia la zi: grupa 1: Uruguay – Spania 23-38, Polonia – Ungaria 26-30, Germania – Brazilia 31-24. Mâine 25 ianuarie sunt programate ultimele partide din grupă: Brazilia – Uruguay, Spania – Ungaria, Polonia – Germania. Clasament: Ungaria 8p, Spania 7p, Germania 4p, Polonia 4p, Brazilia 1p, Uruguay 0p. Grupa 2: Qatar – Bahrain 28-23, Argentina – Croaţia 23-19, Japonia – Danemarca 27-34. Mâine se dispută partidele: Bahrain – Japonia, Argentina – Qatar, Danemarca – Croaţia. Clasament: Danemarca 8p, Argentina 6p, Croaţia 5p, Qatar 4p, Japonia 1p, Bahrain 0p. Grupa 3: Elveţia – Portugalia 29-33, Islanda – Franţa 26-28, Norvegia – Algeria 36-23. Astăzi: Algeria – Elveţia, Islanda – Norvegia, Portugalia – Franţa. Clasament: Franţa 8p, Norvegia 6p, Portugalia 6p, Elveţia 2p, Islanda 2p, Algeria 0p. Grupa 4: Macedonia de Nord – Rusia 20-32, Egipt – Belarus 35-26, Slovenia – Suedia 28-28. Astăzi: Belarus – Macedonia de Nord, Slovenia – Egipt, Rusia – Suedia. Clasament: Suedia 6p, Egipt 6p, Rusia 5p, Slovenia 5p, Belarus 2p, Macedonia de Nord 0p. Rusia şi Slovenia –locurile 3 şi 4 în clasament se pot califica dacă înving astăzi în partidele programate respectiv Suedia şi Egipt.