Federer – Millman, povestea unui final de meci antologic!

0
617

Roger Federer – John Millman 4-6, 7-6, 6-4, 4-6, 7-6, la Australian Open.

Pentru cineva care nu a văzut meciul, pare un rezultat normal al unui meci, cu o prestatie peste nivelul obișnuit a lui Millman, care evoluează pe teren propriu si căruia, se pare, îi place să joace împotriva legendei, devreme ce chiar l-a eliminat pe Federer la US Open 2018. Dar, detaliile fac deliciul. E e 2:2 la seturi si 6:6 în ultimul si pe arena Rod Laver. Începe super tie-break-ul (primul la 10) decisiv. Millman joacă impecabil, începe cu mini-break si, pe nesimțite, cu încă un mini-break câștigat, ajunge la 8-4. Federer mai are un serviciu, pe care îl câștigă. După care, strânge pumnul, ca după o mare reușită. Te întrebi: de ce oare atâta bucurie pentru un punct, în condițiile în care Millman urmează cu două servicii, iar Federer nu reușise să câștige, în acest super tie-break, niciun punct pe serviciul australianului?!

Și, cu toate astea, ca prin minune, elvețianul reușeste să facă mini-break pe ambele mingi  și să reducă ecartul. E 8-7 acum, dar Federer urmează la serviciu. Millman returnează și, după un raliu de 16 lovituri, cu o scurtă de rever, Federer reușește să încline punctul în favoarea sa și să egaleze. Servește din nou, după retur atacă la fileu și închide rapid punctul, pentru a se pregăti să primească, la minge de meci. Millman servește impecabil, Fed returnează slab. Australianul atacă necruțător cu dreapta, în reverul campionului, care, in extremis, reușeste să blocheze și să înalțe mingea. După care, Federer blufează. Se preface că rămâne în terenul de avantaj, alergând apoi spre terenul de egalitate, de unde interceptează mingea care vine de la adversar și execută cu dreapta ultima lovitură a meciului. Care-i aduce și cea de-a o suta victorie din carieră la AO! Asa se scrie istoria: meci, cu meci, set cu set, game cu game, punct cu punct, chiar și la aproape 39 de ani.