Real Madrid câştigă în Ţara Bascilor

0
443

Real Madrid a învins, în deplasare, cu 2-1, pe Athletic Bilbao, într-un meci din etapa a 21-a din La Liga. Toate golurile s-au marcat în primele 10 minute, Benzema reuşind o dublă (4, 7), iar Saucet (10) a punctat pentru basci. Cu aceste reuşite, Benzema (34 de ani) a ajuns la 299 de goluri marcate în tricoul echipei madrilene. Cristiano Ronaldo (451), Raul (323) şi Di Stefano (308) au mai multe goluri înscrise ca el în istoria Realului.

Atletico Madrid a fost învinsă, în depalsare, 2-1, de Granada, a patra înfrângere la rând suferită de campioana Spaniei în La Liga. Joao Felix a deschis scorul în minutul 2, iar Machis ’17 şi Molina ’61 au punctat pentru gazde.

Real Madrid este lider, cu 46 de puncte, urmată de FC Sevilla, 38 de puncte, Betis Sevilla, 33, Rayo Vallecano, 30, Atletico Madrid şi Real Sociedad, cu câte 29 de puncte.